Depozito Geri Ödenir Mi

Kiracılar, mülk sahibine muhtemel zararların tazmini için depozito adı altında geçici teminat vermektedir. Peki, Depozito geri ödenir mi? Uzmanlar, gayrimenkulde herhangi bir zararın olmaması durumunda depozitonun geri ödenmesi gerektiğini belirtmektedir.

Kiracılar, mülk sahibine muhtemel zararların tazmini için depozito adı altında geçici teminat vermektedir. Peki, Depozito geri ödenir mi? Uzmanlar, gayrimenkulde herhangi bir zararın olmaması durumunda depozitonun geri ödenmesi gerektiğini belirtmektedir.

Depozito ile ilgili olan durumların kira sözleşmesinde ayrıntılı olarak yer almasında yarar vardır. Sözleşmede herhangi bir hüküm bulunmadığında, kiralanan mülkün kiralandığı gündeki gibi bırakılacağının belirlenmesi durumunda, kiralanan yer belirtilen hükümlere uygun, tüm borçlardan arındırılmış olarak bırakılması durumunda depozitonun tam olarak iadesinin yapılması gereklidir. Bu durumda depozito geri ödenir mi sorusuna, sözleşmedeki hükümlere göre ödenir olmaktadır.

Kiracının kiraladığı mülkü özenle koruması, sözleşme bitiminde de kiraladığı günkü gibi teslim etmesi gereklidir. Bu durumun net olarak belirlenebilmesi için de mülkü kiralarken bir tutanakla teslim almak, boşaltırken de yine bir tutanakla teslim etmek gereklidir. Bu sayede depozito geri ödenir mi sorusuna net olarak “ödenir” denilebilmektedir.

Bazı durumlarda çok küçük bir arıza nedeni ile mülk sahibinin depozitoyu geri vermemek istediği bilinmektedir. Bu tamamen yanlıştır. Zararın tazmin edilmesinin ardından kalan depozit miktarının kiracıya tam olarak verilmesi şarttır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için tutanakla kiralama ve teslimat yapılmalıdır.

Kiracı, sözleşme şartlarına uygun olarak mülkü kullanırken meydana gelen eksiklikten ya da değişiklikten sorumlu tutulamamaktadır. Ancak bu durum kiracının mülke zarar verebileceği anlamına gelmemektedir. Mülke verilen zararlardan kiracı sorumludur. Gayrimenkulde meydana gele hasarın bilirkişi tarafından raporla belirtilecekse, raporda hasarın neden kaynaklandığının açıkça ifade edilmesi gereklidir. Raporda hasarın normal kullanım nedeniyle mi yoksa başka bir nedenden dolayı mı meydana geldiğinin belirtilmesi gereklidir. Eğer hasar normal kullanım nedeniyle değilse bu durumda depozitonun hasarın onarım miktarı kadar olan bölümünün iadesi mümkün değildir. Hasar depozito bedelinden fazlaysa kiralayanın kalan miktarı karşılaması gereklidir. Bu durumda depozito geri ödenir mi sorusuna verilen tek cevap, “ödenmez” olabilmektedir.

Mülkte herhangi bir hasar ya da arızanın meydana gelmediği durumlarda depozito geri ödenir mi sorusuna verilen cevap da, ödeme yapılmadığında ihtar çekilmelidir olmaktadır. İhtarın çekilmesinin ardından kiracının faiz istemeye de hakkı bulunmaktadır.

Depozito banka hesabına yatırılmalı, belirtilen ismin onayı olmadan çekilemeyeceği belirtilmelidir. Bu sayede kiralanan mülkte herhangi bir zararın olmaması durumunda mülk sahibi depozito bedelini iade edebilmektedir. Herhangi bir zarar söz konusu olduğunda zarar, depozitodan karşılanabilmektedir.

Depozito geri ödenir mi denilirken ayrıntılar da göz ardı edilmemelidir. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda kiraya veren, kira sözleşmesinin bitimini takiben 3 ay içinde dava açtığını ya da icra takibi başlattığını bildirmediğinde, kiracının talebi üzerine bankanın depozitoyu verme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Alınan depozitonun güncel kira bedeli üzerinden ya da döviz cinsinden kayıt altına alınması da kiracıyı koruyan bir hüküm olarak öne çıkmaktadır. Böyle durumda da depozito geri ödenir mi sorusu sorulabilmektedir ve sorunun cevabı, mülkte hasar olmaması durumunda geri alır olmaktadır.

Etiketler : Emlak Rehberi