Çaykur'dan Rusya'ya Yatırım Hamlesi

truck

Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu açıklamalarında yatırım yapabilmeleri için önceliklerinin Türk çayının, Rusya pazarında gereken ilgiyi görmesi olduğunu belirtti. Şimdilik sadece yatırım yapılmaya sıcak bakıldığını ve Rusya pazarının ilerisi için tercihlerinin en başında olabileceğini de sözlerine ekledi.

Çaykur, Rusya'da çay fabrikası kurmak için girişimlerini başlattı. Rusya’nın Vladikavkaz bölgesinde çay paketleme fabrikası kurup kurmamakla ilgili henüz değerlendirme aşamasında olan firma öncelikle karşılıklı ziyaretlere göre kararın verileceğini belirtti.

Yetkili makamların açıklamalarına göre şu an için Rusya Federasyonu'nda bu alanda bir Pazar payımız bulunmuyor. Türk çayının ve üretilen ürünlerin Rusya pazarına girebilmesi için öncelikle hedef Rusya’nın da desteği ile büyük marketler zinciri kurulması. Bu sayede karşılıklı olarak bir bir girişimlerini destekleyen iki ülke arasındaki ilişkilerde kuvvetlenmiş olacak. Ancak son söz tabii hükümetin. Sonuçta yurtdışıyla ilgili bir yatırım söz konusu olduğu için verilebilecek kararın, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması gerekiyor. Yakın zaman da böyle bir proje hayata geçirilmek istenirse, gerekli nedenler de belirlenmiş durumda.

Çay paketleme fabrikasının kurulmasıyla ilgili geçtiğimiz günlerde, Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın başkanlığında, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitriy Talanov, Rusya Federasyonu'nun Türkiye Ticaret Mümessili, Vladikavkaz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’nın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının ardından görüşlerini dile getiren Vali Bektaş, önceliklerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmesi yönünde olduğunu belirtti. Ülkeler arasındaki bağların kuvvetli olmasının iş ortaklıkları açısından da önemli olduğuna değinen Vali; Ortak olarak hayata geçirilecek projelerde hem fikir birliği, hem kuvvet birliği olursa başarılı sonuçların ortaya çıkacağından şüphesinin olmadığını söyledi.


Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu ise yatırım yapabilmeleri için önceliklerinin Türk çayının, Rusya pazarında gereken ilgiyi görmesi olduğunu belirtti. Şimdilik sadece yatırım yapılmaya sıcak bakıldığını ve Rusya pazarının ilerisi için tercihlerinin en başında olabileceğini de sözlerine ekledi. 2 yıl önce incelemeler için Osetya ve Vladikavkaz şehirlerine giden firma yetkilileri, stratejik bir noktada yer alan bu bölgelerin gelecekte Rusya pazarına açılan bir kapı olabileceğinin de önemine değindi.


Son günlerde Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin daha da iyiye gidiyor olması bu ve bunun gibi daha birçok yatırım projesine önayak olacağa benziyor. Anlaşmalı olarak birlikte birçok çalışmanın altında imzası bulunan iki ülkenin gelecekte çeşitli alanlarda da iş birlikleri kurmaları bekleniyor.

"Çaykur'dan Rusya'ya Yatırım Hamlesi" Yorumlar

"Çaykur'dan Rusya'ya Yatırım Hamlesi" Benzer Haberler


Çaykur'dan Rusya'ya Yatırım Hamlesi

Çaykur'dan Rusya'ya Yatırım Hamlesi

Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu açıklamalarında yatırım yapabilmeleri için önceliklerinin Türk çayının, Rusya pazarında gereken ilgiyi görmesi olduğunu belirtti. Şimdilik sadece yatırım yapılmaya sıcak bakıldığını ve Rusya pazarının ilerisi için tercihlerinin en başında olabileceğini de sözlerine ekledi. . Çaykur'dan Rusya'ya Yatırım Hamlesi