Ada Parsel Sorgulama

truck

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşların bilgisayardan ya da cep telefonundan ada parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmesini sağlayan uygulamayı hayata geçirdi. Bu sayede herkes, kendi parselini ya da satın almak istediği parselin yerini net olarak görebilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu Mekansal Gayrimenkul Sistemi ile herkesin ada parsel sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşlar, internet üzerinden kendi parselini ya da satın almayı düşündüğü parselin yerini kolay bir şekilde görebilmektedir.

Hayata geçirilen “Mekansal Gayrimenkul Sistemi”nde, kadastro müdürlüklerindeki gayrimenkullere ait teknik veriler tapu bilgileriyle birleştirilmekte, ihtiyaç duyan herkese sunmaktadır. Ayrıca sistem, kurum, kuruluş ve belediyelerle de paylaşılmaktadır. Sistem sayesinde kadastro verileri vatandaşların bilgileri ile birlikte harita servisi olarak e-Devlet üzerinden de vatandaşlara ada parsel sorgulama imkanı sunulabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün “tkgm.gov.tr” web adresindeki “parsel sorgulama” bağlantısı üzerinden il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek ada parsel sorgulama imkanı elde edilebilmektedir. Ayrıca parselsorgu.tkgm.gov.tr web adresinden de parsel sorgulama sayfası ziyaret edilebilmektedir. Gerekli olan bilgilerin girilmesinin andından parselin uygu fotoğraflı görüntüsü ekrana gelmektedir.

Ada parsel sorgulama uygulaması herkese açık olarak hayata geçirilmiştir. Uygulamada parselin yeri görsel olarak gösterilmekte, böylece kullanıcı oturduğu yerden kendi parseli ya da satın alacağı parsel ile ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Bu sayede arazi ya da arsa almayı düşünenler, tapu alanını, parselin konumunu, niteliği ile pafta bilgisini görebilmekte, bu sayede parsel ile ilgili gerekli olan bilgilere sahip olabilmektedir.

Ada parsel sorgulama sistemi ile vatandaşın sahibi olduğu parselle ilgili tüm bilgilere de e-devle sistemi üzerinden ulaşabilmektedir. Bu bilgilerin, gerekli görüldüğüne kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşıldığı da bilinmelidir.

Ada parsel sorgulama işlemi, vatandaşların satın alacağı ev, arazi, tarla, bahçe ve benzeri gayrimenkullerin kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu kontrol işlemi de internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sistem kullanılırken ilk adım olarak il seçilmelidir. Bu işlem yapılırken satın alınacak ya da sorgulanması istenen gayrimenkulün bulunduğu şehir seçilmelidir.

Ada parsel sorgulama işlemi yapılırken ikinci adım olarak sorgulama yapılacak gayrimenkulün bulunduğu ilçe seçilmelidir. Bir sonraki adım da mahalle seçimini oluşturmaktadır. Bu kısımdan da gayrimenkulün yer aldığı mahalle seçilmektedir. Sonraki adımda ada seçimi yapılmalıdır. Eğer satın alınacak ya da sorgulama yapılacak gayrimenkule ait bir ada numarası bulunuyorsa, bu bölüme ada numarası girilmelidir. Ada seçimini takip eden bir sonraki adım ise parsel seçimidir. Bu adımda satın alınması düşünülen ya da sorgulanması istenen gayrimenkulün parsel numarası girilmelidir.

Ada parsel sorgulama sisteminde gerekli olan tüm bilgilerin girilmesinin ardından “sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu sayede görüntülenmesi istenen gayrimenkulün tapu kayıt bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler, gerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sayfası üzerinden, gerekse e-devlet sistemi üzerinden görülebilmektedir.

"Ada Parsel Sorgulama" Yorumlar

"Ada Parsel Sorgulama" Benzer Haberler


Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Ada Parsel Sorgulama

Ada Parsel Sorgulama

Ada Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşların bilgisayardan ya da cep telefonundan ada parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmesini sağlayan uygulamayı hayata geçirdi. Bu sayede herkes, kendi parselini ya da satın almak istediği parselin yerini net olarak görebilmektedir.

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Ada Parsel Sorgulama. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok uzun zamandır gündemde tutulan konu rant vergisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ek olarak parsel bazlı imar tadilatına son getireceklerini iletti.

Tapu Kadastro Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu kadastro ada parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü'ne bağlıdır. Tapu kadastro ada parsel sorgulama nasıl yapılır denilirken bilgilerin Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı üzerinden sunulduğu bilinmelidir. . Ada Parsel Sorgulama

Parsel Nedir?

Parsel Nedir?

Parsel, sınırları belli olan büyük araziden ayrılmış arazi parçasıdır. Büyük bir ada içerisinde yer alan parsellerin her adasına parsel numarası verilir.