9 Maddede Emlak Vergisi Muafiyeti!

9 Maddede Emlak Vergisi Muafiyeti!
Editör: Ahmet Yaman Emlak Rehberi 8 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir taşınmaz mülkiyete sahip olan vatandaşlar tarafından ödenmesi gereken bir vergidir diyebiliriz. Bu emlak vergisi her yıl düzenli olarak ödenmesi gerekirken yıl içerisinde iki taksit halinde ödenebilmektedir. Peki, emlak vergisi muafiyeti nedir, şimdi de bu soruya cevap verelim.

Emlak Vergisi Muafiyeti Nedir?

1319 sayılı Emlak Vergisi kanunu uyarınca belirlenmiş olan bazı koşulları yerine getiren şahıs ve kurumlar emlak vergisi mükellefi pozisyonundan çıkarak emlak vergisi muafiyeti kapsamına giriyor. Bu kapsamda vergi ödemek zorunda kalmıyorlar.

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olur?

Emlak vergisi muafiyeti uygulamasından faydalanabilmek için en temel şart Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 200 metrekarelik alanı aşmayan büyüklükte yalnızca bir meskene sahip olmaktır. Eğer birden çok mesken sahibi iseniz ya da başka bir mesken üzerinde hisse sahibi iseniz emlak vergisi muafiyeti kapsamına alınmıyorsunuz.

Bu en temel koşulu sağlayan kişilerin yanı sıra emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, gelir sahibi olmayan ev hanımları ve işsizler de emlak vergisi muafiyeti kapsamına girmektedir.

Emlak Vergisi Muafiyetinden Faydalanmak İçin Yapılması Gerekenler

Emlak vergisi muafiyeti kapsamında giren kişi özelliklerine sahipseniz emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için bağlı olduğunuz belediyeye dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bağlı olduğunuz belediyeye başvuru yapacağınız zaman sizden bazı gerekli belgeler de talep edilecektir.

Ödenen Emlak Vergileri Geri Alınabilir mi?

Emlak vergisi muafiyeti kapsamına girdiğinden habersiz olan kişiler geride bırakılan yıllar içerisinde ödemiş oldukları emlak vergisi bedellerini geri alabilme hakkına sahiptir. 53210 sayılı özelge kapsamında belediyeler, 2010 yılı ve sonrasında gelen yıllar içerisinde ödenen emlak vergisi bedellerini geri ödemek durumundadır.

Yanlışlıkla ödenmiş olan emlak vergilerinin geri iade edilmesi için başvuruda bulunacak kişilerin ilgili belediye birimlerine konu ile ilgili beyan içeren bir dilekçe ile başvuru yapmalıdır. Başvuru gerçekleştirmenizin ardından ilgili belediyeden ödenen emlak vergilerine ilişkin bir geri ödeme alınamaması halinde konunun yargıya intikal etmesi yönünde hak tanınmıştır.

Gerçekleştirilen başvurudan 60 gün içerisinde ilgili belediyeden herhangi bir yanıt verilmez ise konu için şikâyet hakkı ile düzeltme dilekçesi verilmektedir. Bu durumun yanı sıra ilgili belediyeden olumsuz bir yanıt alınır ise yanıtın ardından 60 günlük süre içerisinde vergi mahkemesine konu ile ilgili dava açılabilir.

Yurtdışından Emekli Olanlar Emlak Vergisinden Muaf Olabilir mi?

Ülkemizde uygulanmakta olan emlak vergisi muafiyet durumundan emeklilik kriteri içerisinde faydalanmak için Türkiye sınırları içerisinde yer alan sosyal güvenlik kurumlarından emekli olunması yönünde bir koşul bulunmaktadır. Yurtdışında yer alan bir sosyal güvenlik kurumu çatısı altında emekli olan vatandaşlar bu emlak vergisi muafiyeti uygulamasından faydalanamıyor.

Arsalar İçin Emlak Vergisi Muafiyeti Var mı?

Ülkemizde ki tüm gayrimenkul sahiplerinin ödemek ile yükümlü olduğu emlak vergisi kapsamında uygulanan emlak vergisi muafiyeti yalnızca mesken tipi gayrimenkuller için geçerli olmaktadır. Arsa ve araziler için herhangi bir emlak vergisi muafiyeti söz konusu değildir.

Yazlıklar Emlak Vergisi Muafiyetine Dâhil mi?

Yıl içerisinde yalnızca belirli dönemler içerisinde kullanılmakta olan yazlık, bağ evi ve yayla evi türevi evler emlak vergisi muafiyeti kapsamında yer almamaktadır. Fakat bu saymış olduğumuz evler içerisinde dönemlik değil de sürekli olarak bir hayat sürüyorsanız bu durum ilgili belediye birimlerine ibraz edilerek emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

Emlak Vergisi Muafiyet Dilekçesi

9 Maddede Emlak Vergisi Muafiyeti!

Emlak Vergisi Muafiyeti Dilekçe Örneği İçin TıklayınYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com