72 Yeni Konut Projesi İnşa Ediliyor!

16 Nisan tarihinde yapılan anayasa değişikliği referandumunun ardından proje lansmanları çok büyük ölçek de hız kazandı. Hayata geçirilen yeni projelerde birim metrekare fiyatları ise 3.000 TL ila 20.000 TL arasında yükselip, düşüyor. İşte lansman fırsatı bulunan 72 proje...

Türkiye ekonomisinin en çok söz sahibi olan sektörü gayrimenkul, yeni yatırımlarla birlikte yoluna hız kesmeden devam ediyor. 16 Nisan referandumunun öncesinde hem tüketici hem de yatırımcı bekleme eğilimine geçerken, referandum ardından ise proje lansmanları büyük ölçekde hızlandı. Mesa'dan Artaş İnşaat'a, Teknik Yapı'dan Ege Yapı'ya kadar 45 farklı inşaat şirketinin 2017 yılında lansmana çıkan ve yakın zamanda da lansmana çıkması beklentiler dahilinde yer alan 72 projesinde 37.000 tane yeni konutun meydana gelmesi öngörülüyor.

Ankara, İzmir ve çoğunluğu İstanbul'da yer alan söz konusu projelerin birim metrekare fiyatları ise 3.000 TL ila 20.000 TL arasında değişim gösteriyor.

Rekabetin git gide artış gösterdiği günümüzde proje yarışında 2017 yılı satış fiyatının değil ödeme planının konuşulacak olduğu bir yıl olması da beklentiler arasında yer alıyor.

Gayrimenkul sektörü, Türkiye üzerinde bulunan en önemli sektör, Son 15 yıl içerisinde 2002 yılından günümüze kadar yapılan çok büyük atakla birlikte ilk sırada İstanbul yer almak üzere, Ankara, İzmir tarzındaki şehirlerde çok ciddi bir yapılaşma süreci söz konusu. 

Bu çerçevede yaşam normları git gide yükselen tüketicilerin markalı konut projelerine talepleri çok yoğun oldu. Bundan 15 yıl öncesinde bir yatırımcı yeni başlayacak olduğu bir konut projesinden konut sahibi olduğunda 6 ay içerisinde %30 oranlarına varan kar sahibi olabiliyordu. Özellikle şehir merkezinde ve merkeze yakın gelişim bölgelerinde prim potansiyeli %50'li seviyelere bile ulaşım sağlayabiliyordu. Fakat zaman içerisinde artış gösteren arsa ve konut birim metrekare fiyatları hem üretici hem de yatırımcı için kar marjının düşmesine sebep verdi. Deyim yerindeyse deniz bitti.

Geçmiş zamanda markalı bir konut projesi yapmak tek başına yeterli olurken, günümüz zamanında bölge dinamiklerini çok iyi analiz etmiş, doğru yerde, doğru fiyatta ve doğru konseptte proje üreten yatırımcının projesi satış başarısı yakalıyor.

Bundan 3-4 sene önce gayrimenkul sektörünün yaz mevsimi öncesi en hareketli ayı olan bahar aylarında 200'ün üzerinde proje lansmanı gerçekleştirildi. Ancak bu sayı git gide azalış gösteriyor Sektör temsilcileri bununla birlikte 16 Nisan'da yapılan referandum öncesinde hem tüketicinin hem de yatırımcının beklemeye yönelik bir seyir izmelesi ve artan rekabet gibi unsurların buna sebep verdiğini vurguluyor.

İşte O Projeler...

72 Yeni Konut Projesi İnşa Ediliyor!

72 Yeni Konut Projesi İnşa Ediliyor!

72 Yeni Konut Projesi İnşa Ediliyor!

Etiketler : Konut Projeleri