23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

truck

İstanbul'da fabrikaların şehrin dışında kalmasının sonucunda boşa çıkmış olan araziler üzerinde son 5 yıl içerisinde çok hızlı bir şekilde lüks konut, ofis, AVM ve oteller yapılıyor. Son 5 yıl içerisinde 23 tane fabrika, konut, otel ya da ofis dönüştü.

İstanbul'da fabrikaların şehrin dışında kalmasının sonucunda boşa çıkmış olan araziler üzerinde son 5 yıl içerisinde çok hızlı bir şekilde lüks konut, ofis, AVM ve oteller yapılıyor. Son 5 yıl içerisinde 23 tane fabrika, konut, otel ya da ofis dönüştü. Güncel olarak 25 fabrikanın arazisinde dönüşüm çalışmaları son hızıyla devam etmekte. Üç fabrika arazisi üzerinde proje geliştirilmesi adına sayılı günler kalırken, üç fabrika arazi için de görüşmeler yürütülüyor.

Türkiye'nin 80'li yıllarda yapmış olduğu sanayi adımlarıyla, İstanbul üzerinde Levent, Bomonti, Kağıthane, Kartal, Basın Ekspres Yolu tarzında bölgeler fabrika bölgeleri halini almış durumda olmuştu. İstanbul'un yoğun göç alması ve Mütekabiliyet Yasası'nın hemen sonrasında yabancı yatırımcıların İstanbul'a olan ilgisinde yoğun artış görülmesi ve fabrikaların şehir dışında kalmaları, fabrikaların dönüşmesi fitiline ateşi verdi.

Özellikle son 5 yıl içerisinde fabrikalar şehir dışında kalırken yerlerine lüks konutlar, ofisler, AVM'ler ve oteller yapılmakta. Merkez bölgelerde arsa fiyatlarının uçuk olduğu İstanbul'da Bomonti'den, Ayazağa'ya, Basın Ekspres Yolu'ndan Levent'e kadar olan eskinin fabrika bölgeleri çok hızlı bir şekilde değişim sürecine girmiş durumda.

İstanbul son 5 yıl içerisinde 23 eski fabrikayı, lüks konut, otel, AVM veya otel projesine dönüştütürken, 23 fabrikanın da dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte. Üç fabrika arazinde proje geliştirilmesine sayılı günler kalırken, üç fabrika arazisi için de görüşmeler devam etmekte.

Fabrika Dönüşümünün Sağladığı 3 Avantaj

  • Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında KDV'den, vergilerden ve harçlardan muaf olunması. 
  • Arsa sorunu yaşanan İstanbul'da fabrika dönüşümünün geniş arsalar yaratması. 
  • Fabrika sahipleri ile anlaşmanın olay olması ve tek muhatapla dönüşüm yapılabilmesi.

Örnek olarak Kale Grubu'nun şahsi depo alanının kurduğu Bodur Gayrimenkul üzerinden konut inşası yaparak değerlendirdiğini anımsatan Melih Tavukçouğlu, eski depoların ve eski fabrikaların kentsel dönüşüm projesi kapsamına dahil edilmesinin ilçenin değerini daha da artıracağını söylüyor.

Dönüşüm çalışmalarıyla eş zamanları olarak ulaşımı kolaylaşmış olan Kartal üzerinde ortalama metrekare fiyatları güncel olarak 5.500 TL civarında ve bu sayıyıda geçmeye devam etmekte.

Bağdat Caddesinin müteahhitlerden Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğa ise,  "Kartal'ın kentsel dönüşüme dahil edilmesiyle birlikte fabrikaların yerinde yeni konut projeleri yükseliyor. Biz de kentsel dönüşümdeki tecrübemizi Kartal'a yansıtmak istiyoruz. Şu an boş arsanın dışında kentsel dönüşüm kapsamında olan birkaç fabrikayla görüşmemiz var" diyor. 

23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

"23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!" Yorumlar

"23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!" Benzer Haberler


23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

İstanbul'da fabrikaların şehrin dışında kalmasının sonucunda boşa çıkmış olan araziler üzerinde son 5 yıl içerisinde çok hızlı bir şekilde lüks konut, ofis, AVM ve oteller yapılıyor. Son 5 yıl içerisinde 23 tane fabrika, konut, otel ya da ofis dönüştü.. 23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

Kahramanmaraş Eski Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Çıkmazı!

Kahramanmaraş Eski Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Çıkmazı!

Kahramanmaraş Eski Sanayi Sitesi kentsel dönüşüm projesi kararının ardından toplam olarak 4 yıl geçmesine karşın hiçbir şekilde işlem yapılmamaktadır. Esnafların bir kısmı kentsel dönüşüm kararının hemen faaliyete geçmesini istiyorken bir bölümü ise kentsel dönüşüm projesinin uygulanmamasını bu şekilde sitenin kalmasını istemekte.

Şehir Merkezinde Yer Alan Sanayi Siteleri Taşınacak!

Şehir Merkezinde Yer Alan Sanayi Siteleri Taşınacak!

23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!. Yerleşim alanları içerisinde ve arsa değeri 17.000.000.000 TL olarak belirlenen sanayi sitelerinin taşınması planlanmakta. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, iş yeri sahipleriyle görüşme gerçekleştirip mutabakata gidilerek sanayi sitelerini şehrin dışına taşıma arzusunda olduklarının altını çizdi.

Şanlıurfa Eski Sanayi Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap Başlıyor!

Şanlıurfa Eski Sanayi Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap Başlıyor!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle hayata geçirilmekte olan Eski Sanayi Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 2. etaba geçiliyor. 2.etap 1. kısım çok yakın bir zaman içerisinde başlayacak. . 23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

Aksaray Yeni Sanayi Sitesi Mayıs'ta İhaleye Çıkıyor!

Aksaray Yeni Sanayi Sitesi Mayıs'ta İhaleye Çıkıyor!

Aksaray'da sanayi bölgesinde yer alan kavak pazarında kendini göstermekte olan esnaflarla kahvaltı programı yapıldı. Buluşma çerçevesinde Aksaray Yeni Sanayi Sitesi'nin ilk etap çalışmalarının tamamlanmış olduğu vurgulandı ve Aksaray Yeni Sanayi Sitesi'nin Mayıs ayında ihaleye çıkacak olduğuna değinildi.

TOKİ'nin En Büyük Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Aksaray'da Yapılacak!

TOKİ'nin En Büyük Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Aksaray'da Yapılacak!

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasında önemli projelere imza atan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, şehirlerin kalkınmasına katkıda bulunmak için sanayi kentsel dönüşüm projelerine başlayacağını duyurdu. 3 ilde hayata geçirilecek olan sanayi alanındaki kentsel dönüşüm çalışmaları birçok vatandaşa istihdam sahası da olacak. İşte detaylar.... 23 Sanayi Tesisi Lüks Projelere Dönüşüyor!

Sanayi Siteleri Kentsel Dönüşümle Dönüşecek mi?

Sanayi Siteleri Kentsel Dönüşümle Dönüşecek mi?

Sanayi sitelerinin dönüşüm aşamasına girecek olduğu konusundaki kararsızlıklar yatırımları neredeyse 0 noktasına çekmiş durumda. Planın 3 kez değişiklik yaşaması ve belediyelerin arasında yaşanan tutarsızlık ve anlaşmazlıklar İstanbul'un en önemli bölgelerindeki yatırımları bekletiyor. OSB'lerde yatırım felç olmuş durumda.