2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!

truck

Emlak ve gayrimenkul kapsamında kamu kuruluşlarının yaptığı işlemler karşılığında gayrimenkul sahiplerinden aldıkları bedel tapu harcı olarak tanımlanıyor. Gayrimenkul alım-satım işlemleri sırasında vatandaşlardan tahsil edilmesi gereken bu ücret alınmadığı takdirde tapu işlemleri de gerçekleştirilmiyor. Peki geçtiğimiz yıla kıyasla artış gösteren tapu harçları 2018’de ne kadar olacak? İşte detaylar…

Tapu harcının hesaplamasında geçerli olan oran 2017 yılı için binde 15 olarak belirlenmişti. Yani gayrimenkulün tapu dairesindeki tapu devir işlemleri için sırasında asıl satış bedeli üzerinden binde 15 oranında tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Hem satıcı olan mülk sahibi hem de alıcının ayrı ayrı olarak ödemesi gereken tutar, bazı durumlarda satıcının mülk sahibi olacak alıcıyla anlaşma yapması durumunda binde 30'luk oranı ile alıcıdan da tahsil edilebiliyor.

Gayrimenkul alım-satım işlemlerinde tapu masrafları kapsamında, tapu harcı dışında tapu döner sermaye masrafları da tahsil ediliyor. Her yıl artış gösteren tapu döner sermaye tutarı 2017 yılı için 90.50 TL tahsil edilirken, 2018 yılıyla ilgili oranlar henüz belli olmadı.  Öte yandan Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısında açıklanan verilere göre 23 milyar 690 milyon 379 bin liralık harcın 2018 yılında tahsil edilmesi beklentiler arasında. Yani tapu harçlarının 2018 yılında yüzde 30 artış göstermesi ile geçen yıla kıyasla 13 milyar 379 milyon 270 bin liralık daha fazla tahsilat yapılması öngörülüyor.

Emlak sektörü çalışanlarının değerlendirmelerine göre yeni yılda tapu harçlarından daha fazla gelir sağlanması için yapılan düzenlemeler, sektörü olumsuz etkileyeceğe benziyor. Ayrıca yeni yılda emlak vergilerindeki yasal tavana göre %50'yi bulan artışların da tapu harçları gibi ciddi oranda artacağı da beklentiler arasında.

"2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!" Yorumlar

"2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. 2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. 2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . 2018'de Tapu Harçları Cep Yakacak!

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…