2018’de Kimler Emlak Vergisinden Muaf Olacak?

2018’de Kimler Emlak Vergisinden Muaf Olacak?
Editör: Vahap AYZET Gündem 25 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Taşınmaz sahipleri vergi sorumluluklarını yerine getirebilmeler için emlak beyannamesini taşınmazı aldıkları yılın sonuna kadar vermekle yükümlüdür. Örneğin Kasım 2017’de aldığınız bir evin emlak vergisi beyannamesini 31 Aralık 2017’ye vermeniz gerekirken, vergi sorumluluğunuz ise 2018 yılı itibariyle başlar.

Gayrimenkul sahiplerinin iki taksit halinde ödeyebildikleri emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayı içinde ödenebiliyor. Mükellefler vergi ödemelerini taşınmaz malın bağlı olduğu ilçe belediyesine yapabilirken, taşınmazı bulunduğu ilden başka yerde olanlar ise tüm belediyelerde işlem yapabilmektedir. Ayrıca e-belediye sistemini kullananlarda internet üzerinden ya da PTT üzerinden de vergi ödemeleri yapılabilmektedir. Yasa gereği 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisinden bazı kişiler muaf tutulmaktadır. Peki, buna göre 2018 yılında kimler emlak vergisi ödemeyecek?  

Taşınmaz mallara sahip olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisinden bazı kişiler muaf tutulabilmekte. Ancak bunun için gayrimenkul sahiplerinin bazı şartları sağlaması gerekiyor. Emlak vergisinden muaf olabilmek için taşınmaz sahibinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyecek tek meskeni olması gerekli. Öte yandan hiçbir geliri olmadığını beyan edenler, Emekliler, Gaziler, Engelliler, Şehitlerin dul ve yetimleri de vergiden muaf tutulmaktadır. Ancak vergiden muaf olabilmek için gerekli evraklarla ilgili belediyelere başvurulması gerekiyor. Muafiyet hakkına göre götürülmesi gereken evraklar değişebileceği için önceden öğrenilip temin edilmelidir. Ayrıca muaf olduğu bilmeden vergi ödemesi yapanlar ise ödemelerini geri almak için başvuruda bulunabilirler.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com