2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 Yılı içerisinde toplam olarak 500.000 konutun değişiminin yapılması adına çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Depreme hazırlı olmanın gerekliliğini belirtti. Buna bağlı olarak bakanlık olarak 2018 yılını pilot yıl olarak belirlemiş olduklarını vurguladı. 2018 yılından sonra Türkiye üzerinde minimum 500.000 konutu yıllık değiştirmek için kolları sıvamış durumdalar.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çeşitli temaslar adına Kayseri'ye ziyarette bulundu. Program çerçevesinde Kayseri Valiliğine ziyaret yapan Kılıç ve Özhaseki, bu alanda basın mensuplarına açıklamalar yaptı. 

Gazetecilerin sorulatına yanıt veren Kılıç, son günlerde Süper Lig takımları arasında olan olaylara nasıl bakmaktasınız sorusuna, Türkiye'de herkesin olduğu gibi sporun da bir sorumluluğun olduğunu ve tüm camianın Türkiye'ye sorumlu olduğunu vurguladı. Ardından bu sorumluluğun dikkate alınarak davranılması gerektiğini düşünmekte olduğunu belirtti.

Özhaseki, Çanakkale ve Malatya üzerinde oluşan depremleri değerlendirme altına aldı, Günlerdir uyarmaya çalışmış olduklarını belirten Özhaseki, Doğru şeyler yapmaya çalıştıklarını vurguladı. 

Geçmiş olduğumuz günler içeriisnde İstanbul'da tüm toplantılarda yaklaşmakta olan İstanbul depremini ve o alan üzerinde insanları beklemekte olan tehlikeyi var güçleriyle aktarmaya ,belirtmeye çalıştıklarını vurguladı.

Özhaseki, "Şu gerçeği bilmeliyiz. Bu şom ağızlılık değil. Bu olumsuz konuşmak değil. Türkiye deprem ülkesidir. Topraklarımızın yüzde 42’si deprem bölgesindedir. Bizi bekleyen birtakım faylar ve kırıklar var." dedi.

Bu konular kapsamında  yüzyıllar öncesine bakıldığı zamanda belirli aralıklarla dışarıya vurduğu gözle görülmektedir. Bu marmara açıkları içerisinde yoğunlukla kendisinbi göstermektedir. Başka yerler için de gözükse de yoğun olarak bu kısımlarda. Tüm bu gerçeği bilincinde olunarak hareketlere devam edilirse doğru işler yapılmaktadır.

Yerin altında olan hareketlenmeye asla engel olunamayacağını belirten Özhaseki, buna asla güç yetmiyeceğini belirtti. Artı olarak o deprem hissiyatının birkaç saniye sonra ortaya çıktığını belirtti. Engellenmeyen bir şey bulunuyorsa orta, bunu engellemeye çalışmak yerine buna hazırlıklı olmak akıllı bir adımdır çünkü engellenmesi imkansız olacaktır.

Bu kapsamda bakanlık 2018  yılını pilot yıl ilan etti. Finansman kaynaklarını hazırlayıp ve 2018 yılından itibaren toplam olarak Türkiye üzerinde 500.000 konutu yenileyecekler. 250.000 tanesi İstanbul'da olan bu konutların geri kalan 250.000'i ise Avrupa'da bulunacak. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm