2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?

truck

Bilindiği üzere daha önce kira artış oranında herhangi bir üst sınır bulunmuyordu. Ancak vatandaşların mağduriyetlerini önlemek için yeni Borçlar Kanununda yapılan düzenlemeyle kira zam oranlarına üst sınır getirilmiş oldu. Ev sahiplerinin yasal olarak hesaplanan ÜFE rakamlarına göre kiralara yapabileceği zamlar nasıl hesaplanıyor? İşte ayrıntıları...

Kira sözleşmelerini Ocak 2016’da yapan kiracıların sözleşme yenileme tarihinin gelmesi ile kira artışı için baz alınan ve TÜİK'in her ayın 3'üncü iş günü açıkladığı enflasyon rakamları 3 Ocak’ta belli olmuştu. Buna göre Ocak ayında ev sahiplerinin yapabileceği en yüksek zam oranı yüzde 15,82 olarak belirlendi. Peki, Şubat 2018 kira zam oranları belli oldu mu? Sözleşmesini şubat ayında yenileyecek olanlar zamlardan ne kadar etkilenecek? Kiracıları yakından ilgilendiren konunun detayları haberimizde…

Kira artış oranlarıyla ilgili hesaplamalar, yasal olarak tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanmak üzere aralarında yapacakları kira bedeline ilişkin anlaşma ile kararlaştırılıyor. Kira artış hesaplamalarında kullanılan zam oranları ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre belirleniyor. Buna göre sözleşme yenileme döneminde geçerli olacak zam oranları ise bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hesaplanıyor. Peki, TÜİK verilerine göre 2018 Şubat ayı kira zam oranı ne zaman belli oluyor?

Borçlar Kanunu gereğince düzenlenen ve kiracılık hukukunun şartları çerçevesinde yenilenmesi gereken kira sözleşmelerindeki geçerli olan kira bedellerine, belirlenen oranın üzerinde artış yapılamıyor. Ancak işyerindeki kiracıya yapılacak kira artış hesaplamalarında sözleşme serbestisi uygulanırken, Borçlar Kanunu ve ÜFE ile sınırlandırılan mesken kira artış oranları ise 2020’ye kadar uygulanıyor olacak. Buna göre TÜİK tarafından ilan edilecek 2018 Şubat ayı kira artış oranlarının 5 Şubat tarihinde yayınlanacağı öğrenildi.

"2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?" Yorumlar

"2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?" Benzer Haberler


Şubat 2018 Eyt Son Durum Ne?

Şubat 2018 Eyt Son Durum Ne?

Emeklilikte yaşa takılanlar için Şubat 2017'de son gelişmeler ne? İşte Detaylar.... 2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?

Askerlik Süresi Düşecek mi? Şubat 2018 Son Durum Ne?

Askerlik Süresi Düşecek mi? Şubat 2018 Son Durum Ne?

Askerlik süresi kısalacak mı? Şubat 2017 Son Durum ne? Tüm bu soruların cevabını haberimizde yanıtlıyoruz. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK'da yapılacak olan tüm değişiklikler hakkında açıklamalar yaptı. 100.000'lerce kişinin beklemekte olduğu zorunlu askerlik süresiyle alakalı tüm detayları sizler için paylaşıyoruz...

Kar Ne Zaman Yağacak? Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor! Şubat 2018

Kar Ne Zaman Yağacak? Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor! Şubat 2018

2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?. Kar Şubat ayında ne zaman yağacak? Hava bugün ne durumda? Türkiye, soğuk havanın etkisiyle ne zaman bütünleşecek? İstanbul'da kar ne zaman yağacak? 5 günlük haritalı hava durumu haberimizde...

Rize Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm İhalesi 16 Şubat 2018'de Yapılacak!

Rize Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm İhalesi 16 Şubat 2018'de Yapılacak!

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi içindeki Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi adına yeşil ışık yandı. TOKİ Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin start alması adına ön yeterlilik ihalesi yapacağını açıkladı.. 2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?

2018 Şubat Satışa Çıkacak Olan Konut Projeleri

2018 Şubat Satışa Çıkacak Olan Konut Projeleri

Şubat ayına girdiğimiz günlerde, satışa çıkmak için son hazırlıklarını tamamlamış olan 2 proje bulunuyor. Bunlardan birisi Azur Marmara, diğeri ise Erguvan Premium Residence, bu projelerde lansmana özel avantajlar sunulmakta.

Konutta 20 Yıl Vade Kampanyası 1 Şubat'ta Başlıyor!

Konutta 20 Yıl Vade Kampanyası 1 Şubat'ta Başlıyor!

Gayrimenkul sektörü üzerinde kredi vadeleri 240 aya kadar uzanış gösterecek. Bu kampanya dahilinde markalı konut projelerini üretmekte olan firmalar ve emlak konut bir araya geldi. Emlak Konut GYO liderliğinde konutta 240 ay vade kampanyası yarın başlıyor! . 2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?

Konutta 20 Yıl Kampanyası Şubat Ayında Başlıyor!

Konutta 20 Yıl Kampanyası Şubat Ayında Başlıyor!

Emlak Konut GYO, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında başlatmış olduğu konut seferberliğinin 2. aşamasını hayata geçirmek için kolları sıvamış durumda. Şubat ayında başlayacak bu kampanya ile Türkiye üzerinde ilk kez vade oranı 20 yıla, 240 aya, faiz ise %0.70'in altına çekilecek.

Kepez - Santral Kentsel Dönüşümü Şubat'ta İhaleye Çıkıyor!

Kepez - Santral Kentsel Dönüşümü Şubat'ta İhaleye Çıkıyor!

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak bilinen Kepez - Santral dönüşümünde bugüne kadar toplam olarak 2.500 evin yıkım işlemleri tamama erdi. Büyük bir hızla devam etmekte olan kentsel dönüşüm, Şubat ayı içerisinde ihale edilecek ve 2 yıl içerisinde hak sahiplerine anahtar teslimler yapılacak.