2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?

2018 Şubat Kira Artış Oranları Belli Oldu mu?
Editör: Ahmet Yaman Gündem 30 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kira sözleşmelerini Ocak 2016’da yapan kiracıların sözleşme yenileme tarihinin gelmesi ile kira artışı için baz alınan ve TÜİK’in her ayın 3’üncü iş günü açıkladığı enflasyon rakamları 3 Ocak’ta belli olmuştu. Buna göre Ocak ayında ev sahiplerinin yapabileceği en yüksek zam oranı yüzde 15,82 olarak belirlendi. Peki, Şubat 2018 kira zam oranları belli oldu mu? Sözleşmesini şubat ayında yenileyecek olanlar zamlardan ne kadar etkilenecek? Kiracıları yakından ilgilendiren konunun detayları haberimizde…

Kira artış oranlarıyla ilgili hesaplamalar, yasal olarak tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanmak üzere aralarında yapacakları kira bedeline ilişkin anlaşma ile kararlaştırılıyor. Kira artış hesaplamalarında kullanılan zam oranları ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre belirleniyor. Buna göre sözleşme yenileme döneminde geçerli olacak zam oranları ise bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hesaplanıyor. Peki, TÜİK verilerine göre 2018 Şubat ayı kira zam oranı ne zaman belli oluyor?

Borçlar Kanunu gereğince düzenlenen ve kiracılık hukukunun şartları çerçevesinde yenilenmesi gereken kira sözleşmelerindeki geçerli olan kira bedellerine, belirlenen oranın üzerinde artış yapılamıyor. Ancak işyerindeki kiracıya yapılacak kira artış hesaplamalarında sözleşme serbestisi uygulanırken, Borçlar Kanunu ve ÜFE ile sınırlandırılan mesken kira artış oranları ise 2020’ye kadar uygulanıyor olacak. Buna göre TÜİK tarafından ilan edilecek 2018 Şubat ayı kira artış oranlarının 5 Şubat tarihinde yayınlanacağı öğrenildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com