2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

Ülkemizin her yerinde milyonlarca kişi kendi evine sahip olmadığı için kiracı konumunda hayatını sürdürmektedir. Bu kiracılık durumu ile ilgili merak edilen bir nokta ise yıllık olarak ne kadar kira artışı uygulanıyor. İşte kira zammı ile ilgili tüm merak edilen noktalar haberimizde yer almaktadır.

Ülkemizde bulunan kiracılar, kiralamış oldukları mesken ya da işyerleri için ödemiş oldukları kira bedellerinde yılda bir defa olmak üzere zam uygulaması ile karşılaşıyor. İşte bu noktada 2018 yılının Mayıs ayı içerisinde mevcut kira dönemleri yenilenecek olan kiracılar için uygulanacak olan kira zam oranları belirlenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafınca yapılan açıklamalar doğrultusunda elde edilen verilere bakılacak olursa Mayıs 2018 dönemi için uygulanacak olan kira artış oranı yüzde 15,36 olmaktadır.

Taşınmaz mülkiyetlerinin kiralanması konusunun kapsamı altında olduğu Borçlar Kanunu uyarınca mesken ve işyeri tipi mülkiyetlerin kiralama işlemlerinde uygulanan kira zam uygulaması farklı şekillerde olmaktadır. Mesken tipi gayrimenkullerin kira zam uygulaması kanuni olarak üretici fiyat endeksi yani ÜFE verileri temel alınırken işyeri tipi mülkiyetlerde kiracıya uygulanacak zam, düzenlenen sözleşmeye bağlı kalmak koşulu ile 2020 yılı sonuna kadar mal sahibinin insiyatifine bırakılmıştır.

Yabancı Paralı Kira Sözleşmelerinde Artış

Düzenlenen kira sözleşmesinde yer alan kira bedeli yabancı bir para birimi olarak saptanmış ise beş yıllık süre geçmedikçe ilgili kira bedelinde artış uygulanmamaktadır. Fakat, bu uygulanmakta olan kanunun aşırı ifa güçlüğü adında 138’inci maddesi hükmü saklı kalmaktadır. Beş yıllık sürenin sonunda ilgili kira bedelinin yeniden belirlenmesi için ilgili yabancı para biriminin değeri üzerinde olan değişiklikler temel alınması kaydıyla üçüncü fırka hükmü uygulanmaktadır.

5 Yıllık Kira Sözleşmelerinde Artış

Mal sahibi ve kiracının ilgili konu üzerine herhangi bir anlaşamaya varıp varmadığı dikkate alınmadan 5 yıllık süreden fazla zaman içinde devam eden kira sözleşmeleri yenilenmiş olsalar dahi her 5 yıllık süre neticesinde hakim tarafınca yeniden saptanarak uygulanacaktır. Bu yeniden hesaplama durumunda üretici fiyat endeksi, ilgili mülkiyetin mevcut durumu ve emsal kira bedelleri göz önüne alınarak en ideal karar alınmaktadır.

2018 Mayıs Kira Artışı Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi değerlerinde bu ay yüzde 2,60 oranında artış yaşandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2018 yılının Nisan ayı içerisinde yüzde 2,60 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın yine aynı ayına göre yüzde 16,37 ve son olarak ta son 12 aylık verilerin ortalamasına göre yüzde 15,36 oranında artış sağlamıştır.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz verilerden 12 aylık ortalama verisi göz önünde bulundurarak kira bedellerinde artış oranı hesaplanmaktadır.

Etiketler : Güncel