2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

truck

Ülkemizin her yerinde milyonlarca kişi kendi evine sahip olmadığı için kiracı konumunda hayatını sürdürmektedir. Bu kiracılık durumu ile ilgili merak edilen bir nokta ise yıllık olarak ne kadar kira artışı uygulanıyor. İşte kira zammı ile ilgili tüm merak edilen noktalar haberimizde yer almaktadır.

Ülkemizde bulunan kiracılar, kiralamış oldukları mesken ya da işyerleri için ödemiş oldukları kira bedellerinde yılda bir defa olmak üzere zam uygulaması ile karşılaşıyor. İşte bu noktada 2018 yılının Mayıs ayı içerisinde mevcut kira dönemleri yenilenecek olan kiracılar için uygulanacak olan kira zam oranları belirlenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafınca yapılan açıklamalar doğrultusunda elde edilen verilere bakılacak olursa Mayıs 2018 dönemi için uygulanacak olan kira artış oranı yüzde 15,36 olmaktadır.

Taşınmaz mülkiyetlerinin kiralanması konusunun kapsamı altında olduğu Borçlar Kanunu uyarınca mesken ve işyeri tipi mülkiyetlerin kiralama işlemlerinde uygulanan kira zam uygulaması farklı şekillerde olmaktadır. Mesken tipi gayrimenkullerin kira zam uygulaması kanuni olarak üretici fiyat endeksi yani ÜFE verileri temel alınırken işyeri tipi mülkiyetlerde kiracıya uygulanacak zam, düzenlenen sözleşmeye bağlı kalmak koşulu ile 2020 yılı sonuna kadar mal sahibinin insiyatifine bırakılmıştır.

Yabancı Paralı Kira Sözleşmelerinde Artış

Düzenlenen kira sözleşmesinde yer alan kira bedeli yabancı bir para birimi olarak saptanmış ise beş yıllık süre geçmedikçe ilgili kira bedelinde artış uygulanmamaktadır. Fakat, bu uygulanmakta olan kanunun aşırı ifa güçlüğü adında 138’inci maddesi hükmü saklı kalmaktadır. Beş yıllık sürenin sonunda ilgili kira bedelinin yeniden belirlenmesi için ilgili yabancı para biriminin değeri üzerinde olan değişiklikler temel alınması kaydıyla üçüncü fırka hükmü uygulanmaktadır.

5 Yıllık Kira Sözleşmelerinde Artış

Mal sahibi ve kiracının ilgili konu üzerine herhangi bir anlaşamaya varıp varmadığı dikkate alınmadan 5 yıllık süreden fazla zaman içinde devam eden kira sözleşmeleri yenilenmiş olsalar dahi her 5 yıllık süre neticesinde hakim tarafınca yeniden saptanarak uygulanacaktır. Bu yeniden hesaplama durumunda üretici fiyat endeksi, ilgili mülkiyetin mevcut durumu ve emsal kira bedelleri göz önüne alınarak en ideal karar alınmaktadır.

2018 Mayıs Kira Artışı Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi değerlerinde bu ay yüzde 2,60 oranında artış yaşandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2018 yılının Nisan ayı içerisinde yüzde 2,60 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın yine aynı ayına göre yüzde 16,37 ve son olarak ta son 12 aylık verilerin ortalamasına göre yüzde 15,36 oranında artış sağlamıştır.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz verilerden 12 aylık ortalama verisi göz önünde bulundurarak kira bedellerinde artış oranı hesaplanmaktadır.

"2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!" Yorumlar

"2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!" Benzer Haberler


Çorum TOKİ Emekli Konutlar Kurası Mayıs’ta

Çorum TOKİ Emekli Konutlar Kurası Mayıs’ta

Türkiye Emekliler Derneği Çorum şubesinin de destekleri ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Çorum merkezde inşa edilecek olan emekli konutlarına dair başvurular beklenenin çok üzerinde oldu. Söz konusu olan emekli konut projesi kapsamında 1. Etapta yaklaşık olarak 750 adet konut üretimi gerçekleşecektir. Ayrıntılar haberimizde…. 2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

Trabzon Tabakhane Vadisi Mayıs'ta İhaleye Çıkıyor!

Trabzon Tabakhane Vadisi Mayıs'ta İhaleye Çıkıyor!

TOKİ ve Trabzon Belediye işbirliği ile yürütülmekte olan Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde uygulama projesi tamamlanmış durumda. Pazarkapı'yı Kanuni Bulvarı'yla köprü konumda bağlayacak olan yol ise Mayıs ayı içerisinde ihaleye çıkıyor!

Enerji Kimlik Belgesi İçin Son Gün 2 Mayıs 2018!

Enerji Kimlik Belgesi İçin Son Gün 2 Mayıs 2018!

2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!. Enerji Kimlik Belgesi olmadan artık konut satışları yapılamayacak. 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan söz konusu Enerji Kimlik Belgesi, tüm binalar için zorunlu hale getirilmekte. Artık DASK gibi EKB'de tapu alım ve satım işlerinde istenecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda yer alan dairelerin hiçbir şekilde alımı ve satımı yapılamayacak.

Aksaray Yeni Sanayi Sitesi Mayıs'ta İhaleye Çıkıyor!

Aksaray Yeni Sanayi Sitesi Mayıs'ta İhaleye Çıkıyor!

Aksaray'da sanayi bölgesinde yer alan kavak pazarında kendini göstermekte olan esnaflarla kahvaltı programı yapıldı. Buluşma çerçevesinde Aksaray Yeni Sanayi Sitesi'nin ilk etap çalışmalarının tamamlanmış olduğu vurgulandı ve Aksaray Yeni Sanayi Sitesi'nin Mayıs ayında ihaleye çıkacak olduğuna değinildi.. 2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı 2 Mayıs'ta Başlıyor!

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı 2 Mayıs'ta Başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamalı kılavuzunun açıklamasını yaptı. 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren kentsel dönüşümde kira yardımı alınabilecek. Başvuru sürecinin nasıl olduğunu, bu kiranın getirecek olduğu artıları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

İstanbul'da 5 Yeni Metro Hattı Mayıs'ta İhaleye Çıkacak!

İstanbul'da 5 Yeni Metro Hattı Mayıs'ta İhaleye Çıkacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü aracılığıyla İstanbul'a 5 adet yeni metro hattı inşa ediliyor. Projeler ise bu yılın Mayıs ayında ihale edilecek. İşte ihaleye çıkacak o hatlar şu şekilde.... 2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

TOKİ Mayıs Ayında Toplam 3.737 Konutu Kura İle Satışa Çıkarıyor!

TOKİ Mayıs Ayında Toplam 3.737 Konutu Kura İle Satışa Çıkarıyor!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 65.000 konut hedefi için projelerine büyük bir hızla, duraksamadan devame diyor. TOKİ Mayıs ayında 3.737 konutu kura aracılığıyla satışa çıkaracak.

A101 3 Mayıs 2018 Aktüel Kataloğu

A101 3 Mayıs 2018 Aktüel Kataloğu

Her hafta farklı ev aletleri ve kişisel bakım ürünleri ile karşımıza çıkan A101, bu hafta da 3 Mayıs 2018 Aktüel Kataloğu ile birlikte birbirinden farklı ve cazip ürünü bizler ile buluşturuyor. Gelin şimdi A101 3 Mayıs 2018 Aktüel Kataloğuna beraber göz atalım.