2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

truck

Ülkemizin her yerinde milyonlarca kişi kendi evine sahip olmadığı için kiracı konumunda hayatını sürdürmektedir. Bu kiracılık durumu ile ilgili merak edilen bir nokta ise yıllık olarak ne kadar kira artışı uygulanıyor. İşte kira zammı ile ilgili tüm merak edilen noktalar haberimizde yer almaktadır.

Ülkemizde bulunan kiracılar, kiralamış oldukları mesken ya da işyerleri için ödemiş oldukları kira bedellerinde yılda bir defa olmak üzere zam uygulaması ile karşılaşıyor. İşte bu noktada 2018 yılının Mayıs ayı içerisinde mevcut kira dönemleri yenilenecek olan kiracılar için uygulanacak olan kira zam oranları belirlenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafınca yapılan açıklamalar doğrultusunda elde edilen verilere bakılacak olursa Mayıs 2018 dönemi için uygulanacak olan kira artış oranı yüzde 15,36 olmaktadır.

Taşınmaz mülkiyetlerinin kiralanması konusunun kapsamı altında olduğu Borçlar Kanunu uyarınca mesken ve işyeri tipi mülkiyetlerin kiralama işlemlerinde uygulanan kira zam uygulaması farklı şekillerde olmaktadır. Mesken tipi gayrimenkullerin kira zam uygulaması kanuni olarak üretici fiyat endeksi yani ÜFE verileri temel alınırken işyeri tipi mülkiyetlerde kiracıya uygulanacak zam, düzenlenen sözleşmeye bağlı kalmak koşulu ile 2020 yılı sonuna kadar mal sahibinin insiyatifine bırakılmıştır.

Yabancı Paralı Kira Sözleşmelerinde Artış

Düzenlenen kira sözleşmesinde yer alan kira bedeli yabancı bir para birimi olarak saptanmış ise beş yıllık süre geçmedikçe ilgili kira bedelinde artış uygulanmamaktadır. Fakat, bu uygulanmakta olan kanunun aşırı ifa güçlüğü adında 138’inci maddesi hükmü saklı kalmaktadır. Beş yıllık sürenin sonunda ilgili kira bedelinin yeniden belirlenmesi için ilgili yabancı para biriminin değeri üzerinde olan değişiklikler temel alınması kaydıyla üçüncü fırka hükmü uygulanmaktadır.

5 Yıllık Kira Sözleşmelerinde Artış

Mal sahibi ve kiracının ilgili konu üzerine herhangi bir anlaşamaya varıp varmadığı dikkate alınmadan 5 yıllık süreden fazla zaman içinde devam eden kira sözleşmeleri yenilenmiş olsalar dahi her 5 yıllık süre neticesinde hakim tarafınca yeniden saptanarak uygulanacaktır. Bu yeniden hesaplama durumunda üretici fiyat endeksi, ilgili mülkiyetin mevcut durumu ve emsal kira bedelleri göz önüne alınarak en ideal karar alınmaktadır.

2018 Mayıs Kira Artışı Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi değerlerinde bu ay yüzde 2,60 oranında artış yaşandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2018 yılının Nisan ayı içerisinde yüzde 2,60 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın yine aynı ayına göre yüzde 16,37 ve son olarak ta son 12 aylık verilerin ortalamasına göre yüzde 15,36 oranında artış sağlamıştır.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz verilerden 12 aylık ortalama verisi göz önünde bulundurarak kira bedellerinde artış oranı hesaplanmaktadır.

"2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!" Yorumlar

"2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . 2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. 2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. 2018 Mayıs Kira Artış Oranları Açıklandı!

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.