2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?

truck

Kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan kiracı ya da mülk sahiplerine talep etmeleri durumunda destek ödemesi yapılıyor. Ev sahiplerine yapılan kira yardımı azami 18 ay olmak üzereyken, kiracılara ise taşınma masraflarına istinaden sadece bir sefere mahsus destek veriliyor. Başvuruda bulunabilmek için sağlanması gereken şartlar ve diğer detaylar...

Deprem ve doğal afetlere karşı toprak zemini ile üstündeki binanın risk durumunun analiz edilmesi sonucu; yapıların çevresinde bulunan diğer binalara zarar vermesi ihtimaline karşı ilgili belediye tarafından eski yapının yıkılıp yerine sağlam yeni yapılar inşa edilmesi süreci, kentsel dönüşüm olarak değerlendirilmektedir. Taşınmazını kentsel dönüşüme sokmak isteyen vatandaşların öncelikle risk analizi yaptırmaları gerekir. Ardından ilgili bakanlığa yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile de kira yardımı alabilirler. İşte 2018 Kentsel Dönüşüm kira yardımının detayları…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlemesi yapılan 2018 yılına ait kentsel dönüşüm kira yardımının detayları ay sonunda belirleniyor olacak. Buna göre kira yardımı almak isteyen vatandaşların, riskli yapının onay tarihinden önce riskli yapıda oturuyor olmaları şartı aranıyor olacak. Ancak yurtdışında oturan vatandaşlar bundan yararlanamayacak. Başvuru esnasında gerekli olan belgeler ise;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Konut veya iş yerinin tapu senedi,
  • Riskli bina tespit raporu inceleme formu,
  • Tahliye edildiğine dair yeni adresi gösterir belge ve
  • Adrese dayalı nüfus kayıt örneği olarak sıralanıyor.

Taşınmazına kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı verilen malikler, müracaat etmeleri halinde Bakanlığın sunduğu finansal desteklerden yararlanabilecek. Bu desteklerin başında kira yardımı gelirken; Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde bulunan maliklere ödenecek miktarın aylık 860 lira, kiracılara ödenecek tutarın 172 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerinin ise 4300 lira yardım aldığı biliniyor. Ay sonunda yapılacak düzenleme ile bakanlığın 2018 yılı için belirleyeceği rakamlar ise merak konusu.

"2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?" Yorumlar

"2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. 2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. 2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. 2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Netleşiyor?

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.