2018 DASK Fiyatları

truck

Ülkemizde tapu devir işlemlerinde ve konut kiralama işlemlerinde DASK yani Doğal Afet Sigortalar Kurumu sigortası yapılması zorunlu tutulmuştur. Peki, bu DASK sigortasının yani deprem sigortasının fiyatları bulunduğumuz 2018 yılı içerisinde ne kadar? İşte cevabı…

Günümüzde bir süredir uygulamada olan DASK sigortası zorunlu tutulmuştur. Söz konusu olan DASK yani Doğal Afet Sigortalar Kurumu deprem gibi afetlerden kaynaklanan maddi zararları, düzenlenen poliçe ile saptanmış olan limitler içerisinde nakit olarak karşılamakta olan bir sigorta biçimi şeklinde tanımlanabilir.

Kiralama ve tapu devir işlemlerinde yapılması zorunlu olan DASK’ın geçerlilik süresi 1 yıl olup bu 1 yıllık süre sonunda sigorta poliçesinin yenilenmesi gerekmektedir. Zorunlu deprem sigortası yapılmamış olan konutların alım ve satım işlemleri ile kiralama işlemleri de gerçekleştirilemiyor. Bu gibi hususlar göz önünde bulundurulduğu takdirde DASK yani zorunlu deprem sigortasının yaptırılması için bir zaruriyet bulunmasa da bu gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi için mutlaka yapılması gerekmektedir.

2018 DASK Fiyatları Ne Kadar?

Zorunlu deprem sigortası yani DASK fiyatları saptanırken iki temel husus göz önünde bulunduruluyor. Zorunlu deprem sigortası yapılacak olan mülkiyetin metrekaresi ile yapı tarzı şeklinde açıklanan iki temel esas DASK fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. söz konusu olan DASK yani zorunlu deprem sigortalarının yapılması görevi ise yetkili sigorta şirketleri ile acentelere düşmektedir.

2018 DASK Fiyatları

  • Çelik ya da betonarme karkas evler: 750 TL
  • Yığma kâgir yapılı evler: 540 TL
  • Diğer yapı malzemelerinden meydana gelen evler: 275 TL şeklinde fiyatlandırılmaktadır.

DASK sigortasının yapılması esnasında konut sahiplerine bazı özel teklifler de sunulabiliyor. Her sene başında yenilenmesi gereken sigorta poliçesinin ilk üç yenileme dönemi içerisinde yüzde 10 oranında, üçten sonraki dönem yenilemelerinde ise yüzde 20 oranında bir poliçe prim indirimi uygulanmaktadır. Bu indirim uygulamasının yanı sıra tüm mesken tipi mülkiyetlerine zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyen kişilere de yüzde 20 oranında bir indirim uygulaması yapılmaktadır.

DASK İçin Gerekli Belgeler

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz gibi bu zorunlu deprem sigortasını yetkili olan sigorta şirketleri ile acenteler yapmaktadır. DASK yaptırmak için gerekli belgeleri ise alt kısımda açıklıyoruz.

DASK yani zorunlu deprem sigortasının yaptırılabilmesi için talep edilen belgeler tüzel kişiler için T. C. Kimlik Numarasının yer aldığı Nüfus Cüzdanı, Pasaport ya da Ehliyet yeterli olmaktadır. Bu durumun yanı sıra sigorta firmaları, sigorta yaptıran kişinin cep telefon numarasını ve adres bilgilerini de talep etmektedir.

Sigorta yapılacak olan mesken için ise ilgili yapının açık adresi, inşa edildiği yıl, açık tapu bilgisi, yapı türü, hasar durumu, kat sayısı, yapının kullanım şekli ve brüt olarak metrekaresi şeklinde bilgiler talep edilmektedir.

"2018 DASK Fiyatları" Yorumlar

"2018 DASK Fiyatları" Benzer Haberler


Kat İrtifakına DASK Yapılır mı?

Kat İrtifakına DASK Yapılır mı?

Henüz tamamlanmamış binalara kat irtifakı verilmektedir. Peki, kat irtifakına DASK yapılır mı? Yasaya göre mesken olarak inşa edilmiş tüm binalar için zorunlu deprem sigortasının yaptırılması söz konusudur. . 2018 DASK Fiyatları

DASK Nedir?

DASK Nedir?

Yapılan araştırtmalar, Türkiye’nin birinci derecede deprem kuşağında olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle çan ve mal kayıpları yaşanan doğal afetlerle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Ülkemizdeki doğal afetlerden biri de depremdir. 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Mermere Depremi’nin ardından Türkiye’de DASK uygulaması yürürlüğe girmiştir.

DASK yapılmazsa ne olur?

DASK yapılmazsa ne olur?

2018 DASK Fiyatları. Dask yaptırılması gereken zorunlu sigortalardandır. Dask yapılmadan birçok hizmetten yararlanmak mümkün değildir.

2018 DASK Fiyatları

2018 DASK Fiyatları

Ülkemizde tapu devir işlemlerinde ve konut kiralama işlemlerinde DASK yani Doğal Afet Sigortalar Kurumu sigortası yapılması zorunlu tutulmuştur. Peki, bu DASK sigortasının yani deprem sigortasının fiyatları bulunduğumuz 2018 yılı içerisinde ne kadar? İşte cevabı…. 2018 DASK Fiyatları