2018 Çevre Temizlik Vergisi Ne Kadar Ödenecek?

2018 Çevre Temizlik Vergisi Ne Kadar Ödenecek?
Editör: Hasan Aker Gündem 24 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev, işyeri ve diğer yapılar gibi gayrimenkulleri kullanan kişilerin ödemesi gereken çevre temizlik vergisi bu yıl ne kadar oldu? Halk arasında çöp vergisi olarak da adlandırılan çevre temizlik vergisi taşınmaz mallar için ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Belediyelerin sunmuş olduğu çevre ve temizlik hizmetlerinin karşılığı olarak ödenen çevre ve temizlik vergisine gelen son zamlar ne kadar, ödeme şekilleri, kimler vergi ödemek zorunda değil ve 2018 çevre temizlik vergisi miktarı ne kadar oldu gibi soruların yanıtları haberimizde… 
 
Taşınmazların kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren, kullanan kişiler tarafından ödenmesi gereken çevre ve temizlik vergisi, senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Buna göre 2018 yılı için verginin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak. Öte yandan arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmiyor. Evlerin vergileri su faturalarına yansıtılırken, işyerleri için vergi ödemekle yükümlü olanların ödemelerini belediyelere yapması gerekiyor.

Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği kapsamında yayınlanan 2018 yılı çevre ve temizlik vergisi oranlarına göre; konutlara ait ödenmesi gereken vergi miktarı; su tüketimi esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde ise 24 kuruş olarak hesaplanıyor olacak. Belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak su ihtiyaçları belediyelere bağlı kanalizasyon idarelerince karşılanan konutlara ilişkin vergi hesaplamaları ise belediye meclislerince en son intibak ettirilen derece tutarlarına göre hesaplanacak. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com