2018 Yılında Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Emlakta Haber

2018 Yılında Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

truck

Konut sahibi olmak herkesin hayalleri arasında yer almaktadır. Günümüz şartlarında ise konut sahibi olmak düşük ve orta gelir grubuna mensup olan bireyler adına biraz zordur. Zor olduğundan dolayı seçimi iyi yapmak, zor alınan bir şeyin ileriye dönük sıkıntı çıkartma olasılığını düşürmektedir. Bundan dolayı sizler için 15 adımda ev alırken dikkat etmeniz gerekecek hususları yazdık. 2017 yılının Şubat ayının 2.haftasını bitirecek olduğumuz şu günlerde ev alacaksınız ve nelere dikkat edeceğinizi merak ediyorsunuz. Detaylar Haberimizde...

Günümüz şartlarında konut sahibi olmak düşük ve orta gelir grubuna mensup olan bireyler adına biraz zordur. Zor olduğundan dolayı seçimi iyi yapmak, zor alınan bir şeyin ileriye dönük sıkıntı çıkartma olasılığını düşürmektedir. Bundan dolayı sizler için 15 adımda ev alırken dikkat etmeniz gerekecek hususları yazdık. 2017 yılının Şubat ayının 2.haftasını bitirecek olduğumuz şu günlerde ev alacaksınız ve nelere dikkat edeceğinizi merak ediyorsunuz.

 1. İlk olarak alacak olduğumuz konutu, neden aldığınız? neden bir konut sahibi olma gereksinimi duyduğunuzu bilmeniz gerekir. Aynı zamanda yatırımcımı yoksa oturum amaçlımı olduğunuzda bu hususta önemlidir. Eğer yatırım amacıyla alıyorsanız, prim potansiyeline, oturum amaçlı alıyorsanız ihtiyaçlarınıza göre karar vermeniz gerekmektedir.
 2. Satın almayı planlarınız dahiline eklemiş olduğunuz konutun, ne kadar kaliteli hizmet ve yaşam sunduğunda aynı zamanda konforuna olumlu etkiler yaratacak olan donatılarına, aynı zamanda sosyal ihtiyaçlara (okul, toplu taşıma, hastane vb.) yakın olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
 3. Satın alacak olduğunuz konutun etrafında sağlık yönünden zarar verecek bir tesisin olup olmadığı konusunda kesin bilgi alınmalıdır.
 4. Konut ya da inşaat başlamamış olan bir projeden ev alacaksınız, arsanın ilgili Tapu Müdürlüğü'nde araştırması yapılarak, yapu kaydı üzerinde olan ipotek, intifa, kira, haciz, vb. unsurlar Satın alınacak olan konutun değerini direkt olarak aşağı çekecektir veya konutun inşaatının başlamasına engel olacak bir şerh, beyan olup olmadığına dikkat edip, kontrol etmek gerekmektedir.
 5. İlgili idareler aracılığıyla konutun projelerinin resmi olarak incelenmiş olduğunu ve bu inceleme sonrasında onay aldığını kanıtlayan Yapı Ruhsatı'nın varlığı araştırılmalıdır.
 6. İnşaat sürecinde olan bir projeden konut sahibi olunduğunda kat irtifakı tesis edilip edilmediği tapu sicil müdürlükleri tarafından kontrol edilmek durumundadır.
 7. Satın almayı düşünmekte olduğunuz evin vaziyet planı, mimarisi detaylı bir şekilde incelenmeli. Projenin resmi evraklarda olan konumuyla mevcut konumunun aynı olduğu kanısına varmak gerekmektedir.
 8. Kat irtifakı tesisi yapılmış olan konutlarda satın alınması planlar dahilinde olan konutun onaylı mimari projesiyle inşaatı devam etmekte olan ve inşaatı tamamlanmış konutun yerinde uygulamasının eş olup olmadığı kontrol altına alınmalıdır. 
 9. İlgili Belediye'de mutlaka arşiv dosyalarına göz atılmalıdır. Dosyalar içerisinde herhangi bir tutanak, yapı tatil zaptı, yıkım kararı vb. olup olmadığı, imar planı ve yapılaşma şartları tek tek kontrol edilmek durumundadır.
 10. Satın almayı planladığınız konutun satışta belirtilmiş olan alanıyla kullanım alanı arasında fark olup olmadığının araştırmasını yapın. Net ve brüt alanların inceleme altına alınması mimari projeden ve bitmiş bir projeyse yerinde tespit gerçekleştirerek yapılmalıdır.
 11. Tamama ermiş ve anahtar teslimi hazır olarak, hemen tapu, hemen teslim başlığı altında satılmakta olan konutun mevzuata uygun olarak inşa edilmiş olduğunu gösteren Yapı Kullanma İzin Belgesi olup olmadığı incelenmek durumundadır.
 12. Yapı Kullanma İzin Belgesi'ne sahip konut için kat mülkiyeti tersis edilip edilmemiş olduğu kontrol altına alınmalıdır.
 13. Satın alınacak olan veya satın alması planlar dahilinde olan konutun, satış fiyatına ek olarak, alım - satım tapu harcı, iskan harcı, cins tashih harcı, KDV Vb. gibi daha nelerin olduğu araştırmalı ve fiyata eklenmelidir.
 14. Satın alınması planlar dahilinde olan konutun bulunduğu proje kapsamında, otopark, sosyal tesis ve spor alanları tarzında alanların ücretli olup olmadığına ve bunların bağımsız bölüm sayısıyla ne kadar bir orantı içerisinde olduğuna dikkat etmek gerekmektedir.
 15. Satış fiyatı, benzer ve eş değer olabilecek konutlarla alacağınız konutu karşılaştırma altına almalısınız. birim metrekare satış fiyatlarını analiz etmelisiniz.

"2018 Yılında Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" Yorumlar

"2018 Yılında Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" Benzer Haberler