2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?
Editör: Hasan Aker Gündem 25 Ocak 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Vatandaşların devlet üzerinden kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde alabileceği kira yardımı adına belirli şartlar düzenlenmiş durumda. Öncelikli olarak yapının “Riskli Yapı” ibaresi bulunması gerekmektedir. Diğer şartsa ev üzerinde ikamet işleminin 1 yıl ve daha fazlası olması gerekmektedir. Kira yardımından mevcut kiracılarda yararlanabilmektedir. 1 Yıldır o evde ikamet ediyorsa.

Şartları karşılamakta olan ev sahipleri ve kiracılara devlet kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde kira yardımı vermektedir. Kira yardımı dilekçesiyle başvuru yapılması durumunda devletten kentsel dönüşüm projesi tamamlanıp daireler teslim edene kadar hemen hemen 18 ay boyunca kira yardımı alabilmektedir.

Yapılmakta olan kira yardımı her şehire göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak kira yardımı 3 sıfırlı rakamlara çıkmamaktadır. En düşük 495 TL kira yardımı yapılırken 795 TL’ye kadar yardım uzanmaktadır. Tabi bu şehirlere göre değişiklik göstermektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından resmi olarak açıklanmış olan Ankara, İzmir ve İstanbul şehirlerinde yapılacak olan kira yardım bedeli 795 TL olarak belirlenmiştir.

Aylık kira bedeli her yıl Türkiye İstatistik Kurumu aracılığıyla belirlenip, bildirisi hazırlanan TÜFE oranına göre değişim göstermektedir. Yapılacak olan devlet kira yardımının ilk 5 aylık bölümü, taşınma masraflarıda göz önüne alınarak peşin bir şekilde verilmektedir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSUNDA HANGİ BELGELER GEREKİR?

Kira yardımı başvurusu tahliye tarihinden maksimum 1 yıl içerisinde, Bakanlık tarafından belirlenmiş olan bilgi ve belgeler kapsamında riskli alan ve rezerv yapı alanlarında ilgili kuruma, riski alan dışında olan yapılarsa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılmaktadır.2017 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

ŞARTLAR NELERDİR?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının “Riskli Yapı” ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com