2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?

truck

2016 yılında 1.300.000 konut satışı oranının, bu yıl içerisinde 1.500.000 civarına çıkması hedefler arasında yerini alıyor. Düşük faiz ve uzun vadeler satışları bu yıl çok canlı tutacağa benziyor, KDV İndirimide eklenirse rekor %100 kırılacak.

2016 yılında 1.300.000 konut satışı oranının, bu yıl içerisinde 1.500.000 civarına çıkması hedefler arasında yerini alıyor. Düşük faiz ve uzun vadeler satışları bu yıl çok canlı tutacağa benziyor, KDV İndirimide eklenirse rekor %100 kırılacak.

2016 yılında darbe girişimi, hain terör saldırıları gibi birçok probleme karşı yılı 1.3 milyon konut satışıyla kapatmayı hedefleyen sektör firmaları, bu yıl hedefini 1.5 milyona yükseltti.

2016 yılı içerisinde darbe girişiminin ardından konut satış verileri neredeyse 0'a inince Emlak Konut GYO devreye girerek, hemen sonrasında GYODER'ide yanına alarak çok büyük bir kampanya düzenlemişlerdi. Faiz oranlarını %0.70'e çekip, vadeyi 120 aya kadar uzatan ve peşinat miktarınıda %20'ye indirmiş olan kampanya satışlara çok büyük hareket kazandırdı.

Hemen sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi gerçekleştirmesiyle faizlerin de %1'in altına çekilmesi, peşinatın %25 oranından %20'ye çekilmesi, 150 metrekare ve üzeri alana sahip konutlarda KDV miktarının düşürülmesi gibi kampanyalarla 2016'da sektör ayakta tutuldu ve 1.300.000 rekoru gündemden düşmedi.

2016 Nasıl Canlandı

  • Faizi yüzde 0.70’e çeken vadeyi 120 aya uzatan kampanya sayesinde,
  • Hükümetin çağrısıyla bankaların faizi yüzde 1’in altına çekmesiyle,
  • Konut kredisinde banka oranının yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkmasıyla,
  • 150 metrekare ve üzeri konutta KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesiyle

2017'de Rekor Nasıl Kırılır?

  • Faizler yüzde 1’in altında kalırsa,
  • Sektörün hükümetten beklediği KDV indirimi gelirse,
  • Ev alım-satım harçlarında yarım puan indirim yapılırsa,
  • Kentsel dönüşüm ivme kazanırsa
  • Markalı konutlar Anadolu’da yayılırsa,
  • Yüzde 0.70 faiz oranıyla ev satışı daha kısa vadelerle devam ederse

Cazip Ödeme Planları Devam Edecek 

GYODER Başkanı Aziz Torun, Emlak Konut GYO ile ortak olarak düzenlemiş oldukları kampanyanın %0.70 faiz oranıyla çok büyük bir yükseliş gösterdiğini ileterek, “Bu sayede 2016 gibi zor bir yılı atlattık. Yüzde 0.70 faiz oranı altında kısaltılmış vadelerin de oluştuğu bu cazip ödeme planları devam edecek gibi görünüyor. Bu güçlü ivmenin 2016’da olduğu gibi 2017’de de konut satışlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz” diye konuştu. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da şu değerlendirmeyi yaptı: “Kentsel dönüşüm sürecinin ivmesinin artarak devam etmesi, konut kredisi faiz oranlarında düşüşün sürmesi, KDV ve alım-satım harcında yapılacak teşvikler gelecek yıl sektörün daha fazla ivme kazanmasını sağlayacak.” dedi.

Anadolu Önem Taşıyor

Faizlerin en fazla bu düzeyde seyretmedi yükselmemesi veya alt seviyelere gerilemesi durumunda 2017 yılında olacak konut satışları 1.500.000'u bulur. Özellikle 2017 yılında orta ve alt gelir grubuna yönelik ev satışları çok hızlı bir şekilde artış gösterecek. Çünkü evi olmayan çok ciddi bir kesim bulunuyor ve Ayrıca Anadolu'da çok ciddi potansiyeler taşıyan şehirler bulunuyor.

Kira Öder Gibi Ev Alınır

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, konut kredisi faizinin oranlarının 10 yıl tarzında çok uzun vadede kredi kullanımlarında %0.70, 0.80 miktarlarında olması gerektiğini iletti. Tavukçuoğlu, “Bu durumda oturmak için ev almak isteyen vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olabiliyor. 2017 yılında, 2016 yılından daha yüksek konut satış rakamları yakalanacaktır” dedi.

"2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?" Yorumlar

"2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?" Benzer Haberler


Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

İstanbul sınırları içerisinde güncel olarak 5 adet projesi devam etmekte olan Artaş İnşaat, gelecek yıl içerisinde 5 yeni proje için start vereceklerini açıkladı. Start verilecek olan bu projelerde 3.000'i aşkmış bir sayıda konut bulunacağı ileten Artaş İnşaat, 10 proje için toplamda 2.800.000 metrekare alan üzerinde çalıştıklarını belirtti.. 2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Sık sık “konut dokunulmazlığı” ile ilgili görüşler ortaya açıklanmaktadır. Peki, konut dokunulmazlığı nedir? Konut dokunulmazlığı, yasal durum olmaksızın ya da kamu düzenine ait sakıncalar meydana gelmeksizin kişilerin konutlarına girilememesi, herhangi bir arama yapılamaması, eşyaya el konulamamasıdır.

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?. Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

Adana Konut Projeleri 2017

Adana Konut Projeleri 2017

Adana’da yaşanan kentsel dönüşüm süreci şehirdeki arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden olurken, her bütçeye uygun ödeme seçenekleri sunan markalı konut projeleri de hızla yükselmeye devam ediyor. Adana'da 2017 yılında yaşamın başlayacağı konut projeleri.... 2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?

3. Havalimanı Konut Projeleri

3. Havalimanı Konut Projeleri

Gayrimenkule yatırım yapmayı düşünen, ancak bölge konusunda henüz bir karara varamayan yatırımcılar için, kısa vadede yatırımcısına yüksek getiri sağlayacak konut projelerini sizler için derledik. 3. Havalimanı inşaatına komşu ilçelerde yükselen projeleri bazılarını inceleme fırsatını bulabileceksiniz.

1 Yıl İçerisinde 1.1 Milyon Konut Satışı Gerçekleşti!

1 Yıl İçerisinde 1.1 Milyon Konut Satışı Gerçekleşti!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün 2016 yılı içerisinde açıkladığı istatistiklere bakıldığında, Ocak 2016'dan günümüze kadar 1.149.122 konut satılmış durumda. Türkiye genelinde yapılan istatistikte en çok satış yapan iller şu şekilde; İstanbul, Ankara ve İzmir, en az konut satışında bulunmuş iller; Tunceli, Bayburt ve Ardahan olarak belirtildi.. 2017 Konut Satış Rekoru Nasıl Kırılır?

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

Geçmişten bu güne kadar binlerce konut inşa ederek on binlerce vatandaşın konut sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştüren Toplu Konut İdaresi, bu yılın son ayı içerisinde Sivas Divriği’de inşa edeceği konut projesi için ihaleyi gerçekleştirdi ve en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlayacak.

Hangi konut projesinden daire almalıyım?

Hangi konut projesinden daire almalıyım?

Konut proje sayılarının çok hızlı bir şekilde artışa geçmiş olduğu zamanlarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler haricinde diğer illerde de ciddi bir şekilde konut projeleri yapılmaya başladı. Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Antalya, Muğla gibi yerlerde de emlak piyasası çok fazla hareketlenme yaşıyor. Buralarda yatırım yapan kişilerin 5-10 yıl sonrasında ciddi kazançlar sağlayabileceğini söyleyebiliriz.