2 Kişilik Çadır Nasıl Kurulur?

truck

Kamp hayatına ilgi duyanların en önemli malzemelerinden birisidir çadırlar. Doğanın haşerelerine karşı sizi koruyan bu bezden evin kurulumu da sanıldığı kadar kolay değildir. İyi bir çadır seçimi nasıl olmalıdan, iki kişilik bir çadırın kurulum aşamasıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar...

Kamp hayatına ilgi duyanların en önemli malzemelerinden birisidir çadırlar. Doğanın haşerelerine karşı sizi koruyan bu bezden evin kurulumu da sanıldığı kadar kolay değildir. İyi bir çadır seçimi nasıl olmalıdan, iki kişilik bir çadırın kurulum aşamasına kadar merak ettiğiniz tüm detaylara anlatıyor olacağız.

Çadırlar tek katlı ve iki katlı olmak üzere iki çeşittirler. Tek katlı çadırlar su geçirmez özelliğinden dolayı içerisinde buhar oluşmasına neden olduğu pek tercih edilmezler. Bu yüzden iki katlı çadır tercih etmeniz daha kullanışlı olacaktır. İki katlı çadırlarında kullanım esnasında bazı püf noktaları bulunur. Konforlu bir kamp geçirmek istiyorsunuz bu püf noktalarına dikkat etmenizde yarar var. Peki bu önemli hususlar neler?

Çift katlı çadırlarda iç ve dış tentenin arasında mesafe bırakmaya özen göstermeniz gerekir. Aksi taktirde birbirine değen iki kat hava hareketini engelleyeceği için buharlanmaya neden olur. Tek katlı çadırlardaki gibi buhar ve sonrasında su damlacıkları ile karşılaşmamak için iki tabakayı arasında belli bir mesafe kalacak biçimde ve gergin olarak kurulmalı. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise çadırlar kolay yanabilen naylon bazlı kumaştan yapıldıkları için içinde ve yüzeyine yakın olarak dışında da yanıcı hiçbir şey kullanmamanız önerilir.

Kamp yapmaya karar verdiğiniz doğa koşullarına uygun çadırı seçtikten sonra sıra geldi çadırın kurulumunda. İhtiyacınız olan direk ve kazıklar satın aldığınız çadırla birlikte size verilir. Öncelikle kurmayı planladığınız alanı iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir. Direkleri doğru şekilde birbirine ekledikten sonra çadırınızın üzerinde yer alan bezden borulara direklerin uçları doğru şekilde monte etmelisiniz. Bu aşamayı yaparken çadırınızı bir yere sabitlemeden tamamlamalısınız. Tüm direk uçları uygun yerlere takıldıktan sonra çadırınızı ayağa kaldırabilirsiniz. Dört ucundan yere sabitlediğiniz çadırı kazıklara gergin şekilde bağladıktan sonra çadırınız kullanıma hazırdır.

"2 Kişilik Çadır Nasıl Kurulur?" Yorumlar

"2 Kişilik Çadır Nasıl Kurulur?" Benzer Haberler