15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor

15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor
Editör: Mutlu Dinçer Gündem 20 Haziran 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Sabah Gazetesi’nde Hasan Ay’ın yaptığı habere göre 15 Temmuz şehitler köprüsünün Anadolu yakasının çıkışına inşa edilen abidenin detaylarını anıtın mimarı olan Hilmi Şenalp anlattı. Şenalp, darbe girişiminin 1. Yılında açılışı yapılacak olan abidenin eşkenar beşgen bir plana oturan ve beşgen şeklinde geometriye sahip bir kubbe olduğunu açıkladı.

Kubbenin taşıyıcısı çelik bir yapının üzerine 5 cm kalınlığında Kefken taşı uygulanacağını söyleyen Şenalp, kubbe açıklığının 11 metre ve yüksekliğinin 9,5 metre olduğunu söyledi. Kubbenin 5 köşesinde de 5 kemer olduğunu söyleyen Şenalp,  kemerlerden 2 si giriş ve çıkış için kapı yerine, geriye kalan 3 kemer ise 249 şehidin isminin yazılı olduğu kitabeler halinde kullanıldığını söyledi. Kubbenin kâinatı ve sonsuzluğu sembol ettiğini söyleyen Şenalp, şöyle konuştu:

” Kubbe şehitlerin aslında ölü olmadığını, sonsuz bir hayata sahip olduklarını vurgular. Kubbeyi teşkil eden kollar milletin böyle bir durumda birlik, beraberlik ve kenetlendiğini ifade ediyor. Bu kenetlenme ve tevhittendir ki devletimizi ve milletimizin sürekliliğini temin edecek çok güçlü bir  çatı oluşmuştur. Kubbenin çevrelediği mekanda Türk-İslam sanatlarının öğelerinden biri olan mukarnasın havuz şeklinde kullanıldığını söyleyen Şenalp, ” Bu merkez tüm canlıların, tüm olayların ve yaşanan herşeyin bir merkeze toplandığının ifadesidir. Ziyaretçiler bu mekanda oturup sela dinleyebilecek, isteyenler kuran okuyabilecek ve  şehit isimlerini okuyabilecekler dedi.

Kubbenin sardığı kademeli bölümün merkezi noktasında Türk – İslam sanatlarının örneklerinden biri olarak ön plana çıkan mukarnasın bir havuz şeklinde yer edindiğine değinen Şenalp, Bu merkezin zamanın, canlı olan her şeyin ve tüm olayların tek bir yere, bir merkeze aktığının ifadesi olduğuna dikkat çekti.

Ziyaretçiler, söz konusu merkezin çevresinde kendini gösteren bölümlerde dinlenip, zaman farketmeden her an okunulacak olan sela ile kulaklarını doldurup, şehit isimlerini teker teker okuyabilecek. İsteyenler ise Kuran-ı Kerim okuyup, şehitler için Allah’a dua edebilecek. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com