15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor

truck

15 Temmuz şehitler köprüsünde inşa edilen şehitler abidesinin detaylarını anıtın mimarı olan Hilmi Şenalp anlattı. Anıtta 3 kemerde 249 şehidin adı bulunacak. Anıtın etrafında kuran okunup, dua edilebilecek ve anıtta 24 saat sela okunacak.

Sabah Gazetesi'nde Hasan Ay'ın yaptığı habere göre 15 Temmuz şehitler köprüsünün Anadolu yakasının çıkışına inşa edilen abidenin detaylarını anıtın mimarı olan Hilmi Şenalp anlattı. Şenalp, darbe girişiminin 1. Yılında açılışı yapılacak olan abidenin eşkenar beşgen bir plana oturan ve beşgen şeklinde geometriye sahip bir kubbe olduğunu açıkladı.

Kubbenin taşıyıcısı çelik bir yapının üzerine 5 cm kalınlığında Kefken taşı uygulanacağını söyleyen Şenalp, kubbe açıklığının 11 metre ve yüksekliğinin 9,5 metre olduğunu söyledi. Kubbenin 5 köşesinde de 5 kemer olduğunu söyleyen Şenalp,  kemerlerden 2 si giriş ve çıkış için kapı yerine, geriye kalan 3 kemer ise 249 şehidin isminin yazılı olduğu kitabeler halinde kullanıldığını söyledi. Kubbenin kâinatı ve sonsuzluğu sembol ettiğini söyleyen Şenalp, şöyle konuştu:


" Kubbe şehitlerin aslında ölü olmadığını, sonsuz bir hayata sahip olduklarını vurgular. Kubbeyi teşkil eden kollar milletin böyle bir durumda birlik, beraberlik ve kenetlendiğini ifade ediyor. Bu kenetlenme ve tevhittendir ki devletimizi ve milletimizin sürekliliğini temin edecek çok güçlü bir  çatı oluşmuştur. Kubbenin çevrelediği mekanda Türk-İslam sanatlarının öğelerinden biri olan mukarnasın havuz şeklinde kullanıldığını söyleyen Şenalp, " Bu merkez tüm canlıların, tüm olayların ve yaşanan herşeyin bir merkeze toplandığının ifadesidir. Ziyaretçiler bu mekanda oturup sela dinleyebilecek, isteyenler kuran okuyabilecek ve  şehit isimlerini okuyabilecekler dedi.

Kubbenin sardığı kademeli bölümün merkezi noktasında Türk - İslam sanatlarının örneklerinden biri olarak ön plana çıkan mukarnasın bir havuz şeklinde yer edindiğine değinen Şenalp, Bu merkezin zamanın, canlı olan her şeyin ve tüm olayların tek bir yere, bir merkeze aktığının ifadesi olduğuna dikkat çekti.

Ziyaretçiler, söz konusu merkezin çevresinde kendini gösteren bölümlerde dinlenip, zaman farketmeden her an okunulacak olan sela ile kulaklarını doldurup, şehit isimlerini teker teker okuyabilecek. İsteyenler ise Kuran-ı Kerim okuyup, şehitler için Allah'a dua edebilecek. 

"15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor" Yorumlar

"15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor" Benzer Haberler


Başkomutan emir verdi: İnin meydana! Sahip çıkın bayrağa! 15 Temmuz Darbe Marşı

Başkomutan emir verdi: İnin meydana! Sahip çıkın bayrağa! 15 Temmuz Darbe Marşı

15 Temmuz gecesi Aziz Millet'in kahramanca direnişini anlatan Demokrasi Marşı . 15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor

Avrasya Tüneliyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Eş zamanlı Olarak Test Edildi!

Avrasya Tüneliyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Eş zamanlı Olarak Test Edildi!

Avrasya Tüneli'nde ilk giriş çıkışlar dün sabah saat 07:00 civarında başlamış bulunmakta. Gazeteci 2 şahıs 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü ve Avrasya Tüneli'ni eş zamanlı olarak teste tabii tuttu.

15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor

15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor

15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor. 15 Temmuz şehitler köprüsünde inşa edilen şehitler abidesinin detaylarını anıtın mimarı olan Hilmi Şenalp anlattı. Anıtta 3 kemerde 249 şehidin adı bulunacak. Anıtın etrafında kuran okunup, dua edilebilecek ve anıtta 24 saat sela okunacak.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Mega Projelere Engel Olamadı!

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Mega Projelere Engel Olamadı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, inşa edilen projelere yönelik birtakım açıklamalar yaptı. Arslan, darbe girişiminin hiçbir mega projeye etki yaratmadığını, aksine yatırımların bu süreçte hız kazandığını iletti.. 15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor

A101 5 Temmuz 2018 Aktüel Kataloğu  - Piranha Titan C Type In Dash Teyp

A101 5 Temmuz 2018 Aktüel Kataloğu - Piranha Titan C Type In Dash Teyp

5 Temmuz 2018. 15 Temmuz Şehitleri İçin Anıt İnşa Ediliyor