10 Yılda 6 Mega Proje!

10 Yılda 6 Mega Proje!

Geçmiş döneme bakıldığı zaman ülkemiz genelinde yapılan küçük çaplı yatırımlar ve hizmet noktasındaki geri durum son 10 yıllık süreç içerisinde ziyadesi ile giderilerek pek çok sayıda dev projeye imza atıldığı gibi hizmet alanındaki eksik noktalarda giderildi…

Ülkemiz genelinde son 10 yıllık süreç içerisinde gerçekleştirilen alt yapı, ulaştırma, enerji, sağlık, eğitim, gıda ve teknoloji alanlarında yapılan yatırımlar, Türkiye’yi gayri safi yurt içi hasılasına kıyasla en çok yatırım gerçekleştiren ülkeler listesinde ilk üç sıraya taşıdı.

Yeni Şafak Gazetesinde yayınlanan habere göre, son 10 yıllık süreç içerisinde dünya genelindeki en büyük 10 mega projenin 6’sı ülkemizde hayata geçirildi. Ülkemizin Cumhuriyet dönemi içerisinde yer alan en kapsamlı ve en büyük yatırımlar arasında İstanbul 3. Havalimanı projesi ile Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray projesi, Avrasya Tüneli projesi, Yüksek Hızlı Tren hatları, Şehir Hastaneleri, Okul İnşaatları ve Enerji alanında gerçekleştirilen projeler ülkemizin son 10 yıllık yatırımları listesinde başı çeken bazı yatırımlar olarak göze çarpıyor.

10 Yılda 6 Mega Proje!

Son dönem içerisinde gerçekleştirilen yatırım rakamlarının açıklanmasının ardından bu durumu değerlendiren Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı olan Ziya Altunyaldız, Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ardından gayri safi yurt içi hasıla bakımından en fazla yatırımlar gerçekleştiren ülke konumuna gelmiştir. Milli gelirin yüzde 29’luk kısmını gerçekleştireceği yatırımlar için fon olarak ayırabilen bir ülke konumuna geldik. Bu durum neticesinde enerji güvenliği ve enerji arızası ile alakalı bütün çalışmalar oldukça gerekli ve takdir toplayan cinstendir şeklinde ifadeler kullandı.

10 Yılda 6 Mega Proje!

Başkan Altunyıldız, mevcut durum ve ilerleyen dönemler içerisinde yatırımlar, büyüme ve enerji arz güvenliği ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam edecek. 1981 – 2002 arası yaşanan dönem içerisinde yapılan yatırımlarda gözlemlenen artış sadece 5,6 oranında olmuştur. 2003 – 2017 arasında olan dönem içerisinde ile mevcut durumun iki katına çıkılarak yatırım oranlarında 9,8 şeklinde bir artış meydana geldi şeklinde konuşmasına devam etti.

Ülkemiz genelinde büyüme ile doğru orantılı olarak enerji ihtiyaç durumunun da en çok arttığı dünya çapındaki ikinci ülke pozisyonunda yer aldığını beyan eden Altunyıldız, eğer ülkenizin bir enerji güvenliği bulunmuyor ise ekonomik anlamda büyümeniz de yoktur demektir ya da bunun öngörüsünü yapamazsınız. Bu durum neticesinde 2003 ila 2017 yılları içerisinde ortalama olarak yüzde 5 oranında büyüme kaydetmiş bir ekonomiye sahibiz.

10 Yılda 6 Mega Proje!

Meydana gelen bu büyüme yönetimin uygulamakta olduğu politika ile vatandaşların çalışmaları neticesinde meydana geldi. 2017 ila 2020 yılları arasında ise 5,4 oranında bir büyüme gerçekleştirilmesi öngörüler arasında yer almaktadır. Bu yıllar arasındaki dönem içerisinde birincil olarak enerji arzı yüzde 5 civarlarında büyüme kaydetti, ekonomik anlamda büyüme ve enerji arz güvenliği arasında paralel bir ilişki bulunuyor diye sözlerini noktaladı.

 

Etiketler : Güncel