10 Yılda 6 Mega Proje!

truck

Geçmiş döneme bakıldığı zaman ülkemiz genelinde yapılan küçük çaplı yatırımlar ve hizmet noktasındaki geri durum son 10 yıllık süreç içerisinde ziyadesi ile giderilerek pek çok sayıda dev projeye imza atıldığı gibi hizmet alanındaki eksik noktalarda giderildi…

Ülkemiz genelinde son 10 yıllık süreç içerisinde gerçekleştirilen alt yapı, ulaştırma, enerji, sağlık, eğitim, gıda ve teknoloji alanlarında yapılan yatırımlar, Türkiye’yi gayri safi yurt içi hasılasına kıyasla en çok yatırım gerçekleştiren ülkeler listesinde ilk üç sıraya taşıdı.

Yeni Şafak Gazetesinde yayınlanan habere göre, son 10 yıllık süreç içerisinde dünya genelindeki en büyük 10 mega projenin 6’sı ülkemizde hayata geçirildi. Ülkemizin Cumhuriyet dönemi içerisinde yer alan en kapsamlı ve en büyük yatırımlar arasında İstanbul 3. Havalimanı projesi ile Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray projesi, Avrasya Tüneli projesi, Yüksek Hızlı Tren hatları, Şehir Hastaneleri, Okul İnşaatları ve Enerji alanında gerçekleştirilen projeler ülkemizin son 10 yıllık yatırımları listesinde başı çeken bazı yatırımlar olarak göze çarpıyor.

10 Yılda 6 Mega Proje!

Son dönem içerisinde gerçekleştirilen yatırım rakamlarının açıklanmasının ardından bu durumu değerlendiren Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı olan Ziya Altunyaldız, Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ardından gayri safi yurt içi hasıla bakımından en fazla yatırımlar gerçekleştiren ülke konumuna gelmiştir. Milli gelirin yüzde 29’luk kısmını gerçekleştireceği yatırımlar için fon olarak ayırabilen bir ülke konumuna geldik. Bu durum neticesinde enerji güvenliği ve enerji arızası ile alakalı bütün çalışmalar oldukça gerekli ve takdir toplayan cinstendir şeklinde ifadeler kullandı.

10 Yılda 6 Mega Proje!

Başkan Altunyıldız, mevcut durum ve ilerleyen dönemler içerisinde yatırımlar, büyüme ve enerji arz güvenliği ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam edecek. 1981 – 2002 arası yaşanan dönem içerisinde yapılan yatırımlarda gözlemlenen artış sadece 5,6 oranında olmuştur. 2003 – 2017 arasında olan dönem içerisinde ile mevcut durumun iki katına çıkılarak yatırım oranlarında 9,8 şeklinde bir artış meydana geldi şeklinde konuşmasına devam etti.

Ülkemiz genelinde büyüme ile doğru orantılı olarak enerji ihtiyaç durumunun da en çok arttığı dünya çapındaki ikinci ülke pozisyonunda yer aldığını beyan eden Altunyıldız, eğer ülkenizin bir enerji güvenliği bulunmuyor ise ekonomik anlamda büyümeniz de yoktur demektir ya da bunun öngörüsünü yapamazsınız. Bu durum neticesinde 2003 ila 2017 yılları içerisinde ortalama olarak yüzde 5 oranında büyüme kaydetmiş bir ekonomiye sahibiz.

10 Yılda 6 Mega Proje!

Meydana gelen bu büyüme yönetimin uygulamakta olduğu politika ile vatandaşların çalışmaları neticesinde meydana geldi. 2017 ila 2020 yılları arasında ise 5,4 oranında bir büyüme gerçekleştirilmesi öngörüler arasında yer almaktadır. Bu yıllar arasındaki dönem içerisinde birincil olarak enerji arzı yüzde 5 civarlarında büyüme kaydetti, ekonomik anlamda büyüme ve enerji arz güvenliği arasında paralel bir ilişki bulunuyor diye sözlerini noktaladı.

"10 Yılda 6 Mega Proje!" Yorumlar

"10 Yılda 6 Mega Proje!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşümü 3 Yılda Sona Erecek!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümü 3 Yılda Sona Erecek!

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çözüm ortağı olmasıyla birlikte büyük bir hız kazanmış durumda.. 10 Yılda 6 Mega Proje!

Provence Güzelbahçe Projesi Yeni yılda Tamamlanıyor!

Provence Güzelbahçe Projesi Yeni yılda Tamamlanıyor!

Reliance, İzmir'in doğal güzellikleri ve denizinin güzelliğiyle ün salmış ilçesi olan Güzelbahçe'de 'Provence Güzelbahçe' projesini yeni yılda tamamlıyor. Toplamda 12 villadan oluşan ve firmanın İzmir'deki ilk yatırımı projede, tüm daireler deniz manzaralı olarak tasarlanırken, şıklık ve rahatlık teması ön plana çıkıyor.

Yeni Yılda İç Anadolu’ya 9 Bine Yakın Konut Geliyor

Yeni Yılda İç Anadolu’ya 9 Bine Yakın Konut Geliyor

10 Yılda 6 Mega Proje!. Alt gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlayarak konut inşa etmeye devam eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi 2017 yılı içerisinde toplamda 65 bin yeni sosyal konut inşa ederek bu kapsamda dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlıyor. İşte yeni yılda İç Anadolu’da inşa edilecek yeni konutlar…

Özhaseki 'Fikirtepe'de kentsel dönüşüm 2 yılda bitecek'

Özhaseki 'Fikirtepe'de kentsel dönüşüm 2 yılda bitecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe'nin kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sorunların çözümü için harekete geçtiklerini söyledi. . 10 Yılda 6 Mega Proje!

20 yılda 6.7 milyon konut yıkılıp yeniden inşa edilecek!

20 yılda 6.7 milyon konut yıkılıp yeniden inşa edilecek!

Son 10 yıl içinde Türkiye'nin milli gelirinin yaklaşık yüzde 5'ini oluşturan gayrimenkul sektöründe önümüzdeki 20 yıla kentsel dönüşüm damga vuracak.

Colorist Şile tam 10 yılda kendini amorti ediyor!

Colorist Şile tam 10 yılda kendini amorti ediyor!

Temelleri atıldığı ilk günden bu yana dikkatleri çeken Colorist Şile bugüne değil, geleceğe de yatırım yapmanıza olanak sunuyor. Kendini kendini tam 10 yılda amorti eden Colorist Şile ilerleyen yıllarda satışa çıkarılmak istendiğinden güzel karlar elde etmenizi sağlıyor.. 10 Yılda 6 Mega Proje!

Esenler'de 5 Yılda 26.000 Bina İnşa Edildi!

Esenler'de 5 Yılda 26.000 Bina İnşa Edildi!

Esenler Havaalanı Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarında sona gelindi. Bölge üzerinde yıkılan bina sayısı 26.000 olarak belirtildi. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, riskli alan ilan edilmiş ilk bölge olan Havaalanı Mahallesi üzerinde olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan çalışmaların tamamının sonuna gelindiğinin altını çizerek toplam olarak yıkılan bina sayısının 26.000 olduğunun belirtti.

Yılda 500.000 Konut Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamına Alınacak!

Yılda 500.000 Konut Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamına Alınacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçmiş olduğumuz haftalarda her yıl 250.000 adeti İstanbul üzerinde yer almak üzere toplam olarak 500.000 konutun kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme çalışmalarının başlayacak olduğuna değindi ve bu kapsamda çok kısa süre içerisinde Türkiye'yi tamamen depreme hazırlıklı bir hale getirecek olduklarının altını çizdi.