1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!

truck

Hala yeni bir uzatma, erteleme tarzı bi karar getirilmeyen Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği bugün ( 1 Temmuz 2017) itibarıyla yürürlük dahiline alındı. Bu yönetmelik çerçevesinde üretimi yapılan 1+0 tiplemesindeki stüdyo dairelerin artık üretimi yapılamayacak.

2017 yılının ilk aylarında yürürlük dahiline alınması beklentiler dahilinde yer alan fakat alınan karar ile birlikte ertelemeye dahil edilen Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, 1 Temmuz 2017 00.00'da yürürlüğe alındı.

Şehirlerin dikey yerine yatay bir şekilde gelişim içerisine girmesini planlayan yönetmelik çerçevesinde stüdyo dairelerinde artık üretiminin yapılamayacağı tamamen yasaklandığı belirtiliyor.

Yönetmelik gereğince 1+0 stüdyo daireler artık imar projeleri kapsamında bulunmayacak. Yeni tip konut projelerinde her dairenin net olarak en düşük 12 metrekare oturum alanı, 3 metrekare banyo ve 9 metrekare boyutunda bir yatak odası bulunmak zorunda.

Bu şekilde en küçük daire 1 oda 1 salon şeklinde ve minimum 28 metrekare alana sahip bir şekilde inşa edilecek. 

Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile teraslar artık ortak kullanım alanı olarak kabul ediliyor. Havuz ve bahçe düzenlemelerinin tamamı teras üzerinde meydana getirilebilecek. Eski uygulamada her katta, daireye özel bir şekilde kat bahçesi yapılabilirken, yeni yönetmelikle birlikte ancak 2 katta bir kat bahçesi inşa edilebilecek. Aynı zamanda söz konusu bu kat bahçeleri ortak alan dahiline alınmış olacak.

İlgili idareler, imar planlarında açıklanmamış ve bu yönetmelikte bulunmamış hususlarda, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına ilişkin kurallar getirmeye, yapıların inşa aşamasında yöresel malzeme kullanımı konusunda, yöresel mimarinin ve tasarımın dikkat dahilinde bulunmasına yönelik zorunluluklar getirmeye de yetkilendirilecek.

Yönetmelikle birlikte, özellik bulunması zorunlu olan inşaatlarda, inşaat ruhsatı alınmadan kazı izin belgesi teslimi gerçekleştirilecek. Fakat kazı sahasında kazık, palplans, istinat duvarı ve bunun gibi çok sayıda uygulamanın yer alması durumunda ise, bu yapıların projelerinin elden geçirilip onay alması ve ruhsat teslim edilmesi zorunlu hal alacak.

Aynı zamanda özel mülkiyete tabi olan arsa ve binalarda, fenni mesuliyeti kabul etmek, BİT'den güvenlik sertifikası sahibi olmak şartı koyularak, yer seçim belgesiyle, aynı zamanda ruhsat alınmasına gerek kalmadan elektronik haberleşme istasyonu inşa edilebilecek.

"1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!" Yorumlar

"1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!" Benzer Haberler


Stüdyo Daireler İçin Dekorasyon Önerileri

Stüdyo Daireler İçin Dekorasyon Önerileri

Modern şehir hayatında birçok kişi, özellikle de bekarlar ve çocuksuz çiftler stüdyo daireleri tercih ediyor.. 1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!

Stüdyo ve 1+1 daireler neden ilgi görüyor?

Stüdyo ve 1+1 daireler neden ilgi görüyor?

Özellikle bakıldığında 2009 ve 2014 yılları arasında markalı konut projelerinde sayıları oldukça artan 1+1 ve stüdyo daireleri görmekteyiz. Son 2 yılda ise bu durum dengeli bir şekilde devam etmektedir.

1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!

1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!

1+0 Stüdyo Daire Üretimi Yasaklandı!. Hala yeni bir uzatma, erteleme tarzı bi karar getirilmeyen Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği bugün ( 1 Temmuz 2017) itibarıyla yürürlük dahiline alındı. Bu yönetmelik çerçevesinde üretimi yapılan 1+0 tiplemesindeki stüdyo dairelerin artık üretimi yapılamayacak.