10 Soruda Kira Gelir Vergisi | Emlakta Haber

10 Soruda Kira Gelir Vergisi

truck

Ülkemizde bazı durumlarda vatandaşlar belirli oranlarda vergi ödemek ile mükellef olmaktadır. Bu ödenecek vergilerden biri de kira gelir vergisi olarak adlandırılır. Kira gelir vergisi nedir? Kira gelir vergisi beyannamesi nedir? Kira gelir vergisi muafiyeti nedir? Tüm bu sorularınız ve daha fazlası haberimizde yer almaktadır…

Ülkemizde adına kayıtlı olan gayrimenkulleri kiraya veren ve bu kiralama sürecinden düzenli olarak kira geliri elde eden vatandaşlar kira gelir vergisi ödemek zorundadır. Gelir Vergisi Kanununun 70. Maddesi uyarınca bu kapsamda belirtilen taşınmaz gayrimenkullerin ve haklarının kiralanması sonucu elde edilen kira gelirleri “ gayrimenkul sermaye iradı “ adını alırken bu durum karşısında bazı şartların sağlanması halinde kira gelir vergisi ödenmesi gerekmektedir.

Kira gelir vergisi yıl içerisinde iki taksit olarak ödenebilmektedir. Bu durumda 2018 yılının kira gelir vergisi ilk taksiti 1 Mart 2018 tarihinden itibaren başlamış bulunup 31 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek olup kira gelir beyannamesi de 2018 yılının 26 Mart tarihine kadar yapılabilmektedir.

1. Kira Gelir Vergisi Beyannamesini Kimler Vermeli?

Söz konusu olan kira gelir vergisi beyana dayalı bir vergi türü olduğu için kira gelir beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Kira gelir vergisi beyannamesini vermek zorunda olan kimseler, devlet tarafından belirlenen kira gelir vergisi istisna sınırından yüksek olmak üzere kira geliri elde eden kişiler tarafından verilmesi zorunludur.

2. Kira Gelir Vergisi İstisna Sınırı Ne Kadar?

Üst kısımda bahsettiğimiz üzere kira gelir beyannamesini verecek kişiler belirlenen istisna sınırını aşan kira geliri elde edenler olmakta iken bu istisna sınırı konut ve işyeri sınıfında olan taşınmaz gayrimenkuller için ayrı ayrı tespit edilmektedir. Konut sınıfında olan taşınmaz gayrimenkuller için kira geliri istisna sınırı 3 bin 900 TL olarak belirlenmişken bu durum işyerleri için farklı olmaktadır. İşyeri sınıfında olan taşınmaz mülkiyetler için kira geliri istisna sınırı ise 30 bin TL olarak belirlenmiştir.

3. Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira gelir beyannamesi vermenin iki farklı yolu bulunmaktadır. İlk olarak ilgili gayrimenkulün bulunduğu ilin Vergi Dairesine gidilerek mülkiyet sahibi kira gelir beyannamesi verebilmektedir. Kira gelir beyannamesi vermenin ikinci yolu ise Hazır Beyan Sistemi üzerinden internet aracılığı ile verilmektedir. Hazır Beyan Sistemine girmek için https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ linkine tıklayınız.

4. Kira Gelir Vergisini Kimler Öder?

Kira gelir vergisini kimin ödeyeceği ya da kimin ödemeyeceği durumu kira gelir vergisi mükelleflerinin kira gelir beyanı sürecinde kesin olarak belli olmaktadır. Kira gelir beyanı verildiği zaman kira gelirinin içine gider yöntemleri ve bununla birlikte indirimler de eklenerek hesaplandığı takdirde ortaya çıkan net gelir tutarı üst kısımda belirtmiş olduğumuz istisna sınırının altında kalır ise kira gelir vergisi yükümlülüğünden kurtulmuş olursunuz ancak üstünde bir rakam ortaya çıkar ise kira gelir vergisi mükellefi pozisyonuna gelmiş olursunuz.

5. Kira Gelir Vergisi Nereden Ödenir?

Kira gelir vergisi mükelleflerinin yıl içerisinde iki taksit şeklinde ödeyebildikleri kira gelir vergisini yatırmak için üç farklı yönteme başvurabiliyorlar. İlk olarak gayrimenkulün bulunduğu ilin vergi dairelerine giderek kira gelir vergilerini yatırabilirler. İkinci yol olarak ta vergi dairesi ile anlaşmalı olarak çalışan bankaların şubeleri ve ATM’leri aracılığı ile kira gelir vergisini yatırabiliyorlar. Bu yolları tercih etmek istemeyen kişiler de https://intvrg.gib.gov.tr/ internet sitesine girerek Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden kredi kartı ve hesap kartları aracılığı ile kira gelir vergisi ödemelerini gerçekleştirebilirler.

6. Kira Gelirini Eksik Beyan Edenler Ne Olacak?

Kira gelir tutarını beyanname üzerinde olandan daha düşük gösteren vergi mükellefleri ya da hiç gelir beyannamesinde bulunmayan kişiler bu durumun denetimler neticesinde saptanması halinde istisna sınırı tutarının altında yer alsalar bile bu istisna hakkından faydalanamayacaklardır.

7. Kira Geliri Olmayan ya da Az Olanlar Ne Yapacak?

Kiralama durumu kapsamında hiç kira geliri elde edemeyenler ya da çok düşük oranlarda kira bedeli alanlar için daha önce verilmiş emsal kira bedeli kararları uygulanmaktadır. Kiralamaya konu olan yapı ve araziler için emsal kira bedelleri, eğer bulunuyor ise yetkili makamlar tarafınca ya da mahkemeler tarafınca belirlenmiş kira bedelleri uygulanmaktadır. Bu duruma karşın bina ya da arazi için bir kira bedeli yine belirlenememiş ise bu durumda da ödenen emlak vergisi bedelinin yüzde 5’i oranında hesaplanmaktadır.

8. Konut Kira Geliri İstisna Bedeli Ne Kadardır?

Konut sınıfında olan gayrimenkuller üzerinden kira geliri elde eden mal sahipleri, yıllık ortalama esasından belirlenen istisna tutarının altında bir tutarda kira geliri elde ediyorlar ise vergi dairelerine ya da diğer beyan yolları üzerinden kira gelir vergisi beyannamesi vermelerine gerek duyulmamaktadır. 2018 yılı kira gelir istisna tutarı konutlar için indirimler ve masraflar düşüldüğü zaman 3,900 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu değerin altında kira geliri elde edenler vergi mükellefi değillerdir.

9. Kira Geliri Tespitinde İndirilecek Gider Hesabı Neye Göre Yapılır?

Kira gelir vergisi kapsamında vergi istisnası için hesaplanan net tutarın hesaplanması iki farklı şekilde yapılmaktadır. İlk olarak hakların kiraya verilmesi durumu hariç tutulmak üzere Götürü Gider Yönetimi indirimler olurken ikinci olarak ise Gerçek Gider Yönetimi indirimleri üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır.

10. Kira Gelirinde Vergi Kesintisi Olur mu?

Gayrimenkul sermaye iradı kapsamına giren mülkiyet ve hakları kiraya vermek sureti ile Gelir Vergisi Kanunu 94ç maddesi kapsamına giren vatandaşlar kira gelirleri üstünden belirli bir oran üzerinde gelir vergisi kesintisi uygulamak durumundadır. Mevcut kiracıların yapmış olduğu kira ödemelerinin brüt toplam değeri üstünden %20 oranda gelir vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bize iletiniz.

"10 Soruda Kira Gelir Vergisi" Yorumlar

"10 Soruda Kira Gelir Vergisi" Benzer Haberler


4 Soruda Kira Gelir Beyannamesi

4 Soruda Kira Gelir Beyannamesi

Sahibi olduğu konutu ya da iş yerini kiraya veren mülk sahibi, kiraya verme durumundan dolayı elde edilen kira geliri için bir takım istisna durumlarının haricinde kira gelir beyannamesi vermeniz gerekmektedir. Kira gelir beyannamesi ile alakalı en temel 4 sorunuzun cevabını sizler için haberimizde cevaplandırdık.. 10 Soruda Kira Gelir Vergisi

10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Ülkemizde Van / Erciş Depreminden sonra gündeme gelen kentsel dönüşüm uygulaması uzun yıllardır uygulanırken bu kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında pek çok husus ve dikkat edilmesi gereken nokta bulunmaktadır.

10 Soruda Kira Gelir Vergisi

10 Soruda Kira Gelir Vergisi

10 Soruda Kira Gelir Vergisi. Ülkemizde bazı durumlarda vatandaşlar belirli oranlarda vergi ödemek ile mükellef olmaktadır. Bu ödenecek vergilerden biri de kira gelir vergisi olarak adlandırılır. Kira gelir vergisi nedir? Kira gelir vergisi beyannamesi nedir? Kira gelir vergisi muafiyeti nedir? Tüm bu sorularınız ve daha fazlası haberimizde yer almaktadır…

17 Soruda Kentsel Dönüşüm Nedir?

17 Soruda Kentsel Dönüşüm Nedir?

Ülkemizde geçtiğimiz yıllar içerisinde meydana gelen Van / Erciş Deprem Afeti neticesinde depreme karşı dayanıksız olan binalar gündeme getirildi. Bu durum karşısında kentsel dönüşüm adını taşıyan yeni bir uygulama devreye girerek depreme karşı dayanıksız riskli yapı raporu alınan binaların yenilenmeye başlandı.. 10 Soruda Kira Gelir Vergisi

14 Soruda İmar Barışı

14 Soruda İmar Barışı

Son dönem içerisinde gündemi oldukça meşgul eden ve pek çok kişi tarafından sıkı bir şekilde takip edilen İmar Barışı durumu ile ilgili gerekli düzenlemeler tamamlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı. İşte İmar Barışı ile ilgili tüm detaylar…

12 Soruda Hazır Beyan Sistemi ile Kira Gelir Beyannamesi

12 Soruda Hazır Beyan Sistemi ile Kira Gelir Beyannamesi

Türkiye genelinde vatandaşlardan farklı alanlardan farklı oranlarda vergiler alınmaktadır. Bu vergilerden biri de kira gelir vergisidir. Bu vergi beyana dayalı bir vergi olduğu için kişilerin kira beyannamesi vermesi gerekmektedir. İşte bu haberimizde kira beyannamesi ile ilgili merak edilen noktalara değineceğiz…. 10 Soruda Kira Gelir Vergisi