10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı | Emlakta Haber

10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

truck

Ülkemizde Van / Erciş Depreminden sonra gündeme gelen kentsel dönüşüm uygulaması uzun yıllardır uygulanırken bu kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında pek çok husus ve dikkat edilmesi gereken nokta bulunmaktadır.

Kentsel dönüşüm uygulaması ülkemizde uygulanmaya başladığı tarihten itibaren binlerce konutun yıkım ve yeniden inşa işlemi gerçekleşmişken hali hazırda devam eden binlerce kentsel dönüşüm kapsamında inşaat bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm sürecine giren binaların kat malikleri devletten bazı maddi destekler alabilirken bu duruma kentsel dönüşüm kira yardımı adı veriliyor.

Söz konusu olan kentsel dönüşüm kira yardımı 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili kanun kapsamında yayınlanan yönerge kapsamında bazı şartlar altında kısıtlı kişilere ve kısıtlı süre boyunca belirli tutarlarda ödenmektedir.

Haberimizde konu olan kentsel dönüşüm kira yardımı ile ilgili merak edilen tüm hususlara alt kısımda yer alan listede cevap veriyoruz.

1. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı, yürürlükte olan kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında mülklerinin yıkımı ve yeniden inşası sürecine girmiş olan kat maliklerinin evlerinin yeniden inşa edilmesine kadar olan süreç içerisinde mağdur olmamaları için ödenen maddi yardım olarak açıklayabiliriz.

2. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Aydır?

Kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında binaları yenilenen kat maliklerinin devletten aldıkları kira yardımı inşaat aşamasının geç tamamlanmasına bakılmaksızın sadece 18 ay süre ile verilmektedir.

3. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nedir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı uygulaması için ilgili maliklerin ikamet şartını yerine getirmesi gerekiyor. 2015 senesinden önce riskli olarak kabul edilip yıkım işlemi gerçekleştirilen her bağımsız bölüm yani her daire için talep edilerek alınabilen kentsel dönüşüm kira yardımı 2015 senesinden sonra sadece ilgili malikin ikamet ettiği daire için verilecek şekilde sınırlandırıldı. Bu da demek oluyor ki 2015 senesinden sonra aynı apartmanda birden fazla dairesi bulunan kat malikleri sadece yaşadıkları ev için kira yardımı talep edebiliyor.

4. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Kimler Alabilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamasından adına kayıtlı olan dairenin ya da işyerinin riskli yapı olduğu tespit edilen ve kentsel dönüşüm sürecine giren kat malikleri ve ilgili mülkiyet içerisinde ikamet etmekte olan kiracılar, söz konusu olan kentsel dönüşüm uygulamasından faydalanabilirler.

5. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından Kimler Faydalanamaz?

Kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamasından, kentsel dönüşüm uygulaması dahilinde yenilenen mülkiyetin sahibi ya da kiracısı olmayan kişiler faydalanamıyor.

6. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından Riskli Yapının Yeni Sahibi Faydalanabilir mi?

Kentsel dönüşüm uygulamasının eksik noktalarından biri olan bu konuya değinecek olursak kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen mülkiyeti süreç içerisinde satın alan kişi yani yeni kat maliki, ilgili mülkiyette ikamet etmemiş olması gerekçesi ile kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamasından faydalanamazken kira yardımı alan eski kat maliki bu yardımı almaya devam edebiliyor.

7. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesini istediğiniz mülkiyetin bulunduğu ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

8. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu için Neler Gerekli?

Kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında riskli yapı raporuna sahip olan yapıların kentsel dönüşüm başvuruları noktasında başvuruyu yapacak olan kat malikinden ve içerisinde ikamet eden kiracılardan farklı belgeler talep edilmektedir.

9. Kentsel Dönüşüm Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında binanızın yenilenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne giderek yapacağınız başvuru için alt kısımda yer alan belgeleri düzenlemeniz gerekiyor.

  • Islak imzalı başvuru dilekçesi
  • T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı
  • Devlet tarafından belirlenen lisanslı denetim firmaları tarafından verilen riskli yapı tespit raporu
  • Tapu belgesinin aslı ile mülkiyete ait güncel tapu kaydı

Diğer bir husus ise bağımsız bölümü tam olarak belli olmayan arsa paylı tapular için ek olarak riskli yapı tespit raporu üzerinde ifade edilen adres ve ada / parsel bilgileriyle örtüşecek şekilde bağımsız bölümü ifade eden bir emlak vergi beyannamesi talep edilmektedir.

  • Lisanslı denetim firmaları tarafından verilen riskli yapı tespit raporu üzerinde yer alan adres ile örtüşen, ilgili kat maliki adına kayıtlı bir elektrik, su ya da doğalgaz gibi hizmetlere ait son üç ayın faturaları talep edilecektir.
  • Kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında yıkılan binanın yıkılmış olduğunu teyit edecek bir yazı belediye ya da ilgili kurumdan ıslak imzalı ve mühürlü bir şekilde talep edilecektir.
  • Kentsel dönüşüm uygulamasından faydalanmak isteyen kat malikinin riskli olarak tespiti bulunan yapı içerisinde ikamet ettiğine ve ilgili riskli yapı içerisinden taşınarak artık orada yaşamadığına dair eski ve yeni ikamet adresini açık bir şekilde ifade eden il / ilçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinden temin edilecek olan ıslak imzalı ve mühürlü Adres Bilgileri Raporu talep edilmektedir.
  • Kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamasına başvuruda bulunan kat malikinin ya da eşinin T.C. Ziraat Bankası üzerinde bulunan vadesiz hesabına ait hesap cüzdanı fotokopisi son olarak istenen belgedir.

10. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı uygulaması için bulunduğunu şehrin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yapmış olduğunuz başvuru evrakları incelenerek bir değerlendirme sürecinden geçerek en kısa süre içerisinde kentsel dönüşüm kira yardımı verilmeye başlıyor.

Bu konu ile ilgili sormak istediğiniz sorularınızı bize iletiniz.

"10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı" Yorumlar

"10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı" Benzer Haberler


4 Soruda Kira Gelir Beyannamesi

4 Soruda Kira Gelir Beyannamesi

Sahibi olduğu konutu ya da iş yerini kiraya veren mülk sahibi, kiraya verme durumundan dolayı elde edilen kira geliri için bir takım istisna durumlarının haricinde kira gelir beyannamesi vermeniz gerekmektedir. Kira gelir beyannamesi ile alakalı en temel 4 sorunuzun cevabını sizler için haberimizde cevaplandırdık.. 10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Ülkemizde Van / Erciş Depreminden sonra gündeme gelen kentsel dönüşüm uygulaması uzun yıllardır uygulanırken bu kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında pek çok husus ve dikkat edilmesi gereken nokta bulunmaktadır.

10 Soruda Kira Gelir Vergisi

10 Soruda Kira Gelir Vergisi

10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı. Ülkemizde bazı durumlarda vatandaşlar belirli oranlarda vergi ödemek ile mükellef olmaktadır. Bu ödenecek vergilerden biri de kira gelir vergisi olarak adlandırılır. Kira gelir vergisi nedir? Kira gelir vergisi beyannamesi nedir? Kira gelir vergisi muafiyeti nedir? Tüm bu sorularınız ve daha fazlası haberimizde yer almaktadır…

17 Soruda Kentsel Dönüşüm Nedir?

17 Soruda Kentsel Dönüşüm Nedir?

Ülkemizde geçtiğimiz yıllar içerisinde meydana gelen Van / Erciş Deprem Afeti neticesinde depreme karşı dayanıksız olan binalar gündeme getirildi. Bu durum karşısında kentsel dönüşüm adını taşıyan yeni bir uygulama devreye girerek depreme karşı dayanıksız riskli yapı raporu alınan binaların yenilenmeye başlandı.. 10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

14 Soruda İmar Barışı

14 Soruda İmar Barışı

Son dönem içerisinde gündemi oldukça meşgul eden ve pek çok kişi tarafından sıkı bir şekilde takip edilen İmar Barışı durumu ile ilgili gerekli düzenlemeler tamamlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı. İşte İmar Barışı ile ilgili tüm detaylar…

12 Soruda Hazır Beyan Sistemi ile Kira Gelir Beyannamesi

12 Soruda Hazır Beyan Sistemi ile Kira Gelir Beyannamesi

Türkiye genelinde vatandaşlardan farklı alanlardan farklı oranlarda vergiler alınmaktadır. Bu vergilerden biri de kira gelir vergisidir. Bu vergi beyana dayalı bir vergi olduğu için kişilerin kira beyannamesi vermesi gerekmektedir. İşte bu haberimizde kira beyannamesi ile ilgili merak edilen noktalara değineceğiz…. 10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı